Pentagon finišuje s prípravou novej stratégie kybernetickej bezpečnosti. Tá by mala byť aktualizáciou stratégie z roku 2011 a americké ministerstvo obrany ju plánuje zverejniť v priebehu budúceho týždňa. Má vyslať signál potenciálnym nepriateľom o amerických spôsobilostiach.
Eric Rosenbach, ktorý je poradcom amerického ministra obrany Ashtona Cartera, tvrdí, že stratégia by mala definovať americkú kybernetickú politiku v dlhodobom horizonte. Carter, ktorý zastáva tento post od 17. februára tohto roku aj počas svojho krátkeho pôsobenia preukázal, že kybernetickej bezpečnosti prikladá veľkú dôležitosť. Svedčí o tom aj jeho prvé stretnutie s vojakmi, ktoré sa konalo práve v Americkom veliteľstve pre kybernetickú bezpečnosť (USCYBERCOM).
„Rozvoj kybernetickej pracovnej jednotky by mohol byť vzorom pre ostatné oblasti na ministerstve obrany. Konštantná snaha o udržanie kroku s vývojom v tomto odbore a potreba prichádzať s novými riešeniami je niečo, čo môžeme využiť v rámci celého ministerstva“, tvrdí Rosenbach. Jeho slová by sa vďaka stratégii mali preniesť aj do konkrétnych krokov. Pentagon síce zatiaľ nechce zverejniť detaily jej obsahu, no na verejnosť sa dostala informácia, že americká vláda bude pokračovať v rozširovaní svojich kapacít prostredníctvom prijímania technologických expertov.
USCYBERCOM už v októbri ohlásil, že plánuje prijať 6 000 odborníkov. Do roku 2018 by kybernetické veliteľstvo malo dosiahnuť plnú kapacitu, vďaka čomu bude disponovať 6 200 zamestnancami vojenského, ale aj civilného charakteru. Táto iniciatíva má byť podľa aktuálnych informácií podporená aj vytvorením akejsi „kybernetickej rezervy,“ ktorej členovia budú pochádzať z radov Národnej gardy a súkromného sektora. Americké ministerstvo obrany sa tak chce pripraviť na prípadný útok, ktorý by mohol vyvolať stav pohotovosti.
Podľa Rosenbacha je primárnym cieľom chrániť siete ministerstva obrany, ktoré obsahujú množstvo citlivých informácií. Počas svojho vystúpenia vo Výbore ozbrojených síl Senátu USA však Rosenbach poznamenal, že ministerstvo chce zároveň „prezidentovi a ministrovi obrany poskytnúť širokú škálu kybernetických nástrojov pre prípad, že by to bolo výhodné pre národné záujmy.“
Stratégia by mala predstavovať komplexný nástroj na boj proti kybernetickým útokom a jej cieľom bude odstrašiť potenciálnych útočníkov. „USA musí zvýšiť cenu uskutočnenia kybernetického útoku. Z tohto dôvodu musí ministerstvo obrany prezidentovi poskytnúť možnosti odpovedať na kybernetické útoky, a to prostredníctvom kybernetických alebo iných prostriedkov“ uviedol Rosenbach.
Podobne ako ostatné štáty, ktoré v nedávnej dobe zverejnili nové kybernetické stratégie, aj Spojené štáty americké plánujú prehĺbiť spoluprácu so súkromným sektorom a ostatnými štátmi. Bližšie informácie o novej kybernetickej stratégií USA sa dozvieme v priebehu budúceho týždňa.
Zdroje: defense.gov, fcw.com
(RK)