Snemovňa reprezentantov schválila návrh zákona, ktorý by mal ukončiť hromadné zhromažďovanie údajov a odpočúvanie amerických občanov. O definitívnom prijatí zákona, známeho tiež ako Freedom Act, rozhodne až Senát.
Americká Snemovňa reprezentantov odhlasovala drvivou väčšinou 338 k 88 hlasom prijatie zákona, ktorý zakazuje hromadné zbieranie údajov, takzvaných meta dát, o telefonátoch bežných Američanov. Masový zber telefónnych dát, ktorý bol súčasťou Patriot Actu, sa začal z iniciatívy Gergea W. Busha po útokoch zo septembra 2011. Na jeho základe sú telekomunikačné spoločnosti povinné odovzdávať záznamy o telefonátoch Národnej bezpečnostnej agentúre (NSA). Začiatkom mája však federálny súd v New Yorku označil takéto systematické zhromažďovanie informácií zo strany NSA za nelegálne.
Nový návrh Freedom Act prístup spravodajských agentúr k súkromným telefónnym údajom úplne nezakazuje. Vydanie týchto údajov by však bolo možné len po súhlase a povolení súdu, a to po predložení dôkazov, že daná osoba je podozrivá z terorizmu alebo inak ohrozuje bezpečnosť štátu. Otázkou zostáva úloha telekomunikačných spoločností (ako AT&T, Verizon a Sprint), ktoré si ponechávajú a archivujú dáta o hovoroch 18 mesiacov až päť rokov z účtovných dôvodov. Prakticky by to znamenalo, že údaje budú naďalej zhromažďovať telekomunikačné spoločnosti, len prístup NSA k nim bude podmienený súhlasom sudcu.
O definitívnom prijatí Freedom Actu rozhodne až Senát. Tam sa očakáva jeho bojkotovanie najmä zo strany republikánov. Pri poslednom hlasovaní Senátu v novembri 2014 na posunutie zákona do pripomienkového konania chýbali len dva hlasy. Nájsť kompromis by sa však malo podariť ešte pred 1. júnom 2015, keď sa skončí účinnosť ustanovení Bushovho Patriot actu, ktoré umožňujú hromadné zhromažďovanie dát.
(RR)
Zdroje:
http://edition.cnn.com/2015/05/13/politics/house-approves-bill-renewing-nsa-programs/index.html