Počítače odborníkov na Blízky Východ z amerických vládnych think-tankov sa stali terčom kybernetického útoku hackerskej skupiny s väzbami v Číne. Zaujímal ju postoj USA voči Iraku tesne po vypuknutí krízy.
Súkromná bezpečnostná firma Crowdstrike, ktorá poskytuje detekčné služby viacerým vládnym think-tankom, informovala, že skupina známa ako Deep Panda spustila útok 18. júna. V ten istý deň hnutie „Islamský štát v Iraku a Levante“ prevzalo kontrolu na ropnou rafinériou Baiji, ktorá pokrýva tretinu irackej ropnej produkcie.
Čína pritom z Iraku importuje až pätinu svojej celkovej spotreby ropy. Vyššia miera vojenskej angažovanosti Bieleho domu by jej tak mohla pomôcť ochrániť svoje záujmy.
Skupina Deep Panda za posledné tri roky niekoľko krát atakovala vládne inštitúcie a súkromné spoločnosti pôsobiace vo finančnom, právnom a telekomunikačnom sektore. Zakladateľ spoločnosti Crowdstrike Dmitri Alperovitch zdôrazňuje, že bývalí vládni experti, ktorí dnes pôsobia vo výskumných centrách , sú zaujímavým zdrojom informácií, nakoľko majú stále pevné väzby na Washington a strategických vládnych partnerov. Ich súkromná komunikácia tak môže indikovať, akým smerom sa bude uberať americká politika a aké možnosti sa zvažujú.
Podľa bezpečnostných expertov skupina infiltrovala počítače pracovníkov, prostredníctvom ktorých získala prístup do siete centier. Tam dešifrovali a zhromažďovali potrebné dáta a osobné údaje. Deep Panda pritom využívala systém, ktorý po spustení skriptu zahládzal stopy po útočníkoch.
To, že útok nebol náhodný, potvrdzuje aj výber cieľov. Svoj útok údajne zamerali presne na tých odborníkov, ktorí sa venujú politike USA voči Iraku a Blízkemu Východu.
Think-tanky The Brookings aj The Council on Foreign Relations sa ku prípadu nechceli vyjadrovať.
Zdroj: http://www.thewire.com/technology/2014/07/security-firm-says-chinese-hackers-targeting-us-experts-on-iraq/374082/