Na Facebooku je ku dnešnému dňu zaregistrovaných približne 1,2 miliardy užívateľov, ktorí predstavujú potenciálny terč pre útoky zo strany hackerov. Tím expertov analyzoval, aké prípady sa vyskytujú najčastejšie.
BitDefender, rumunská IT spoločnosť zameraná na ochranu softvérov, zhromažďovala počas uplynulých dvoch rokov informácie z podvodov vykonaných na sociálnej sieti. Tímu analytikov a psychológov sa podarilo preskúmať viac ako 850 000 prípadov, v ktorých sa útočníci snažili bez povšimnutia infikovať počítače používateľov škodlivým softvérom. Následne na základe výsledkov zostavili rebríček piatich kategórií, ktoré boli pri týchto hackerských zločinoch najčastejšie využívané ako návnady.
Možnosť zistiť „Kto si pozerá môj profil?“ lákala 45,50 % ľudí. Správa s jednoduchými inštrukciami na stiahnutie programu však obsahovala vírus, ktorý hackerom zaslal osobné údaje používateľa. Zmena farieb či pridanie tlačidla „dislike“ sa hackerom osvedčila v 29,53 % prípadov. A to aj napriek tomu, že žiadne podobné funkcie Facebook nikdy nepredstavil a neexistujú. Darčekové poukážky a prémie v hrách bodovali v 16,5 % prípadov.
Hoci posledné dve priečky nezaznamenali obzvlášť veľký percentuálny podiel, naznačujú vznik nového trendu. Na správy a statusy, ktoré údajne odkrývajú škandalózny obsah zo života celebrít, má sklon kliknúť 7,53 % používateľov. Odkazy na videá s násilným obsahom, trpiacich zvierat, detí, mučených alebo zavraždených dievčat, ktoré však v skutočnosti obsahujú malware, zlákali na sieťach 0,93 % užívateľov.
Facebook vyhlásil, že 5 až 15 miliónov zriadených používateľských účtov je falošných. „Facebook sa snaží odhaľovať podvody, ktoré ohrozujú bezpečnosť a súkromie jeho používateľov zneškodnením podozrivých obsahov a tiež promptne reagovať na všetky hlásenia,“ uviedol Catalin Cosoi, šéf pre oblasť bezpečnostnej stratégie vo firme BitDefender.
Spoločnosť odporúča všetkým užívateľom minimalizovať svoju zraniteľnosť pri možnom pokuse o útok investovaním do čo najmodernejšieho operačného a antivírusového programu. Eliminovať tento druh útokov je pomerne ťažké. Svoju úlohu zohráva nie len kvantita kyber-útočníkov a hackerov, ale aj psychológia človeka. Dôležité je preto zvýšiť povedomie o bezpečnostných rizikách, ktorými čelí bežný používateľ sociálnych sietí.
Ak vás článok zaujal, podporte ho na vybrali.sme.sk.
Zdroje: http://www.infosecurity-magazine.com/news/atrocity-videos-celeb-sex-tapes/
(PR)