Niekoľko bezpečnostných tipov pre vašu dovolenku

0

Kriminálnici neodpočívajú ani počas dovolenkovej sezóny. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako sa počas leta vyhnúť nepríjemným kyberzážitkom.

Neprezrádzajte svoje dovolenkové plány

Sociálne siete nám umožňujú byť v kontakte s našimi priateľmi a príbuznými. Podeliť sa s nimi o zážitky z dovolenky v reálnom čase môže byť zábavné. Hrozí však, že sa o ne podelíte aj s ľuďmi, ktorým vaše fotky či videá neboli určené.

Všeobecne platí, že je lepšie počkať, kým sa vrátite domov a až potom písať verejne o svojej dovolenke, než priamo z nej dať svetu vedieť o vašich aktivitách. Lupiči totiž dokážu tieto citlivé dáta využiť a vykradnúť vás, kým si vy užívate.

Ak sa vám nechce čakať a cítite potrebu podeliť sa o svoje dobrodružstvá okamžite, odporúčame uistiť sa, že sa o nich delíte s ľuďmi, ktorých poznáte a svoj profil nemáte nastavený tak, že ho môže sledovať každý.

Nenechávajte svoje GPS zapnuté.

Pri návšteve nových miest môžete zablúdiť a tam, kde by sme kedysi museli využiť tradičné mapy, môžeme dnes použiť GPS navigáciu. Nanešťastie, aj to predstavuje riziko.

Mnohé dnešné aplikácie sledujú našu polohu práve s pomocou GPS, aby nám dokázali poskytnúť kvalitnejšie služby a prispôsobiť svoj marketing vašej aktuálnej polohe. Rovnaké techniky dokážu využiť aj kriminálnici, aby si naplnili vrecká na váš úkor.

Informácie o vašej polohe je možné využiť na rozličné nekalé účely od vlámania sa k vám domov cez neoprávnené sledovanie a v niektorých prípadoch až po krádež identity.

Jednoduchým riešením je zapínať GPS len v prípade potreby. Nielenže ste tak vo väčšom bezpečí, ale ušetríte si aj batériu.

Vyhýbajte sa verejným USB portom.

V snahe o kvalitné služby pre zákazníkov sú mnohé hotely a reštaurácie vybavené USB zástrčkami na pohodlné dobytie mobilu či iných elektronických zariadení. Odborníci však ich použitie neodporúčajú.

Na rozdiel od bežnej zástrčky pri nich totiž hrozí riziko prenosu nežiaducich dát z portu cez USB konektor. Prečo teda riskovať nepríjemný malvér, ak si len chcete nabiť svoje zariadenie?     

Dodržujte základné bezpečnostné postupy.

Vždy je dobré dodržiavať aspoň tie najzákladnejšie bezpečnostné procedúry a to platí počas celého kalendárneho roka, leto nevynímajúc.

Medzi tie najdôležitejšie určite patria kvalitné heslo a neustála aktualizácia aplikácií a prehliadača. Vyhnete sa tak útočníkom, ktorí využívajú už známe nedostatky vami používaných systémov. Pokúste sa taktiež obmedziť používanie nezabezpečených Wi-Fi sietí, prostredníctvom ktorých je možné sledovať Váš pohyb na sieti.

(PP)

O autorovi

Pridaj komentár