Ako rozpoznať falošnú žiadosť o priateľstvo

Ako rozpoznať falošnú žiadosť o priateľstvo

Možno ste magnetom na nádherné modelky, no asi skôr nie. O priateľstvo na Facebooku žiadajú hakeri, politickí trollovia aj bývalí životní partneri, ktorých falošná identita je jedinou cestou, ako sa dostať k vašim informáciám.

Pridala si vás práve nejaká nádherná modelka či model medzi priateľov? Lovíte v pamäti, no nemôžete si spomenúť, že sa poznáte? Možno vaša pamäť len na moment zlyhala alebo sa k vašim dátam snaží dostať niekto, komu by sa to s jeho pravou identitou nepodarilo.

Aká je motivácia ľudí vytvárať si falošné profily na Facebooku?

Falošnú žiadosť o priateľstvo môžete na Facebooku dostať z viacerých dôvodov, pričom niektoré sú škodlivejšie než iné.

Podvodník – podvodníci vytvárajú falošné profily, aby sa dostali k vašim osobných informáciám, ktoré (snáď) sprístupňujete len osobným priateľom. Takýmto ľuďom môže ísť o vaše kontakty, ktoré môžu použiť, aby vás spamovali alebo majú záujem o iné osobné dáta, ktoré sa zídu hocakému hakerovi pri phishingovom útoku v snahe získať vaše heslá.

Škodca – žiadosť môžete dostať aj od ľudí, ktorí budú uverejňovať škodlivé odkazy na stránky, ktoré vás nakazia trójskym koňom či malvérom ťažiacim kryptomeny. Takéto odkazy sa vám môžu objavovať v newsfeede alebo vám ich škodca môže posielať do chatu.

Ideológ (troll) – falošným profilom sa nemusí človek snažiť len o získanie osobných informácií či šírenie škodlivých odkazov. Istá skupina ľudí si profily vytvára s cieľom šíriť politické názory, a teda “priateľstvom” získať nový informačný kanál. Falošný profil ponúka priestor komentovať verejné príspevky bez obavy, že by vás niekto za vaše politické názory osobne konfrontoval. Na príklade ruských trollov vidíme, že aktivita falošných profilov môže byť systematická, a podobné účty nájdeme aj v slovenskom prostredí.

Partneri a expartneri – medziľudské vzťahy majú aj svoju online rovinu. Ich koniec v realite môže znamenať aj odstránenie spomedzi priateľov na sociálnych sieťach. Cestu späť k vášmu životu si bývalí partneri môžu nájsť práve cez falošný profil, ktorý im umožní sledovať váš život bez vášho vedomia. Ak je bývalý partner žiarlivý môže sa pokúsiť o vytvorenie falošného účtu s atraktívnou profilovou fotkou a následne vás kontaktovať a snažiť sa “testovať” vašu vernosť.

Rodič – možno by vašich rodičov zaujímali aj veci, ktoré im nepoviete alebo neukážete. Možno sú príliš ustráchaní, možno len chcú mať väčšiu kontrolu alebo vás tiež chcú otestovať. Falošné účty na sociálnych sieťach s cieľom kontrolovať vlastné deti si podľa odhadov vytvára každý piaty rodič.

Catfisher – catfisher je človek, ktorý si zakladá falošný profil s vyhliadkou na onlinovú romantiku. Inými slovami, ten príjemný človek za profilovým obrázkom je v skutočnosti niekto úplne iný. Catfisheri rozpošlú žiadosti o priateľstvo veľkému počtu ľudí, ktorých považujú za atraktívnych, a ktorým by za normálnych okolností nenapísali.

Ako falošný profil rozpoznať?

Je niekoľko indícií, ktoré vám pomôžu odlíšiť skutočný profil od falošného. Ak sú odpovede na nasledujúce otázky kladné, mali by ste dobre zvážiť, či žiadosť prijmete.

  • Nemáte spoločných priateľov?
  • Je žiadosť o priateľstvo od atraktívnej osoby opačného pohlavia?
  • Pochádza žiadosť od niekoho s veľmi limitovanou históriou na Facebooku? Vznikol profil len pred pár dňami?
  • Pochádza žiadosť od niekoho s nezvyčajne malým alebo veľkým počtom priateľov? Sú rovnakého pohlavia?
  • Je na ich nástenke veľmi málo osobných príspevkov (denné aktivity, fotky s označenými kamarátmi)? Pochádzate z rovnakého mesta, no žiadna z fotiek nie je z jeho blízkeho okolia?

(OŠ)