Bývalý riaditeľ FBI James Comey vo štvrtok počas vypočutia pred americkými senátormi vyhlásil, že nepochybuje o účasti Ruska na hackerských útokoch proti prezidentským voľbám.
Vzhľadom na svoju povahu je otázka zahraničného zasahovania do amerických volieb výsostne politická. Napriek tomu sa však vypočutie (a predtým aj činnosť výboru na kontrolu spravodajských služieb) Jamesa Comeyho nieslo v relatívne apolitickom duchu. Bola síce počas neho citeľná snaha niektorých republikánskych senátorov brániť prezidenta a naopak demokratických útočiť naňho, ale na dôležitých bodoch sa zhodli obe strany.
Hneď v úvodnej reči demokratický senátor Mark Warner poznamenal, že názor celej spravodajskej komunity je jednoznačný. Ruskí špióni sa úspešne pokúsili pomocou viacerých prostriedkov (kyberútoky, dezinformačné kampane) narušiť volebný proces a spôsobiť chaos. Na priame otázky, či má pochybnosti o účasti Ruskej federácie na zasahovaní do volebného procesu, na útokoch proti Demokratickej strane či na registre voličov, bola Comeyho odpoveď stále rovnaká: „Nie, nemám pochybnosti“. K manipulácii s voličskými hlasmi však podľa neho (a FBI) nedošlo.
Z jeho výpovede vyplynulo, že FBI zaregistrovala ruské kybernetické útoky už v roku 2015 a varovala všetky zainteresované inštitúcie. Počas rokov 2015-2016 útočníci napadli tisíce vládnych, ale aj nevládnych organizácií. A to najmä pomocou techniky spear-phishing (falošné emaily slúžiace na získanie prístupových hesiel).
V odpovedi na otázku demokratického senátora Heinricha Comey potvrdil, že útoky boli sofistikovanou a cielenou snahou, ktorá musela pochádzať od samotných špičiek ruskej vlády. „Nie je o tom žiadna pochybnosť. Je to vysoko dôveryhodné hodnotenie celej americkej výzvednej komunity. Nie je to nejasné. Stalo sa to.“
Zaujímavá bola aj otázka, či sa ho niekedy prezident Trump pýtal na vyšetrovanie zasahovania do volieb a na to, čo sa proti tomu dá v budúcnosti robiť. Comey odpovedal, že si na nič podobné nespomína, ale nevie, či to Trump nekonzultoval s niektorým zo svojich poradcov alebo riaditeľom inej spravodajskej služby.
Vo svojich odpovediach sa vyjadril aj k možnosti opakovania útokov, ktoré považuje za pravdepodobné. Myslí si, že je to dlhodobá stratégia Ruskej federácie a určite sa ešte neskončila.
Jeho vyhlásenie spolu s uniknutými informáciami z tohto týždňa dovoľuje tvrdiť, že už neexistuje otázka, či sa útoky odohrali, alebo nie. Odohrali sa, otázkou ostáva ako sa s tým USA vyrovná.
(JF)