Zločinci čoraz častejšie útočia pomocou ransomvéru, ktorý zamkne počítače obetí a žiada od nich výkupné. Nie všetky však zaplatia.
Len prednedávnom sme písali o prípade, keď hackeri napadli nemocnicu v Los Angeles. Za odomknutie súborov vtedy žiadali viac ako tri milióny dolárov, no nakoniec sa uspokojili s niekoľkými tisícami. Podobný prípad sa teraz stal v Nemecku, kde s rovnakým problémom bojovali dve nemocnice, Lukas-Hospital v meste Neussa a Klinikum Arnsberg v severnom Porýní -Vestfálsku.
Tento útok paralyzoval funkčnosť nemocníc a viacero urgentných operácií museli presunúť. Personál nemocnice sa namiesto emailov musel zrazu spoliehať na telefonickú a faxovú komunikáciu. Podľa hovorcu nemocnice Lukas-Hospital pracovala celá nemocnica offline. Vypli takmer tisíc zariadení vrátane počítačov a serverov.
Rýchla reakcia IT oddelenia, ktoré odpojilo všetky zariadenia okamžite po zverejnení varovnej správy, zabránila ďalšiemu šíreniu malvéru. Hovorca Lukas-Hospital priznal, že nemocnica sa z útoku bude spamätávať niekoľko týždňov, našťastie však mali všetky dáta zálohované, čo minimalizovalo škody. Namiesto odkódovania súborov ich iba nahradia zálohovanými dátami. Incident bol nahlásený Krajinskému úradu vyšetrovania, ktorý riadi vyšetrovanie.
Malvér sa dostal do počítačov prostredníctvom emailovej prílohy, ktorú otvoril niektorý zo zamestnancov. Tento škodlivý softvér následne zašifruje súbory v počítači, ktoré sú neprístupné bez kľúča. Ten útočníci poskytnú až po vyplatení „výkupného“. Na rozdiel od podobného prípadu v Los Angeles, nemecké nemocnice hackerom nezaplatili.
(MK)