Olympijské hry patria nepochybne medzi medzi najprestížnejšie a najväčšie športové udalosti s obrovskou sledovanosťou. Aj preto sú lákavou príležitosť na zviditeľnenie.
Aj napriek tomu, že Zimné olympijské hry 2018 v Pchjongčchangu prebiehajú bezproblémovo, nevyhli sa pokusom hackerov o ich narušenie.
Organizátori potvrdili, že v piatok počas otváracieho ceremoniálu prebehol masívny hackerský útok na počítačové spracovanie dát. Postihnutý bol celý systém vrátane služieb internetu. Útok sa prejavil okrem iného aj tým, že prestali fungovať obrazovky v hlavnom tlačovom centre. Organizátori potom radšej preventívne na chvíľu vypli servery, na ktorých beží oficiálny web olympijských hier.
Hovorca Medzinárodného olympijského výboru Mark Adams povedal, že sa útočníci nedostali k žiadnym kritickým dátam, ktoré by mohli narušiť pokojný priebeh hier. Zároveň priznal, že usporiadatelia poznajú páchateľov, ale po konzultácii s Medzinárodným olympijským výborom sa rozhodli identitu útočníkov neprezradiť.
V svetových médiách sa však najčastejšie spomínajú hackeri zo Severnej Kórey, ktorí by mohli mať záujem narušiť hladký priebeh hier, ktoré prebiehajú len 80 kilometrov od ich hraníc.
Ďalšou možnosťou sú hackeri z Ruska, ktorých útok by mohol byť vnímaný ako odplata za zákaz zúčastniť sa týchto zimných olympijských hier niektorým ruským športovcom a zároveň ako odveta za zákaz ostatným bojovať o najcennejšie kovy pod vlajkou Ruskej federácie.
Ruské ministerstvo zahraničných vecí prípadné obvinenia odmieta: „Vieme, že západné médiá plánujú pseudovyšetrovanie na tému ruských odtlačkov v hackerských útokoch na informačné zdroje spojené so zimnou olympiádou. Samozrejme však neukážu žiadne dôkazy.“
Útoky očakávali
Olympijské hry sú zabezpečené moderným IT spracovaním spoločnosti Atos. S možným útokom hackerov sa v ňom počítalo. Patrick Adiba, ktorý je zodpovedný za spracovanie dát pre OH, pre server Touchit vysvetlil, že Atos využíva spracovanie pomocou systému Canope Cloud, ktorý je umiestnený v Barcelone. V testovacej prevádzke si vyskúšali rôzne scenáre útokov hackerov a vždy majú aj plán B. Ten je založený aj na práci lokálneho tímu, ktorý pôsobí priamo v Pchjongčchangu.
Varovanie pred rizikom kyberútokov v Pchjongčchangu pre amerických občanov vydalo aj tamojšie ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť.
Nešlo o prvý útok
Prvý kyberútok proti súčasnej olympiáde prebiehal veľmi skryto a nenápadne už od decembra 2017. Trval mesiac a jeho cieľom boli juhokórejské organizácie spojené s olympijskými hrami. Informovala o ňom bezpečnostná spoločnosť McAfee.
Hackeri sa pokúsili dostať pomocou troch rôznych programov do počítačov približne 300 ľudí. Sebastián García z Katedry počítačov FEL ČVUT pre ČT povedal, že niektoré organizácie a ľudia podieľajúci sa na olympiáde, začali dostávať e-maily so škodlivým kódom.
E-maily sa tvárili ako varovanie od juhokórejského protiteroristického centra. Ich dôveryhodnosti pomáhalo, že prichádzali práve v čase, keď v Pchjončchangu prebiehali protiteroristické cvičenia.
V tomto útoku zohrala úlohu aj Česká republika, na ktorej území bežal server, ktorý nakazeným počítačom v Južnej Kórei zadával príkazy. Podľa McAfee však server bol pod vzdialenou správou hackerov. Český majiteľ sa o jeho zneužití dozvedel až od polície. Potvrdil, že hackeri server využili, ale inak celý útok prebiehal mimo českého územia.
Páchateľom ďalšieho útoku zo začiatku roka 2018 je skupiny známa ako Fancy Bear/APT 28. Tentoraz zverejnila ukradnuté e-maily, ktoré odhaľovali napäté vzťahy medzi napríklad medzi Medzinárodným olympijským výborom a antidopingovou organizáciou WADA.
Táto skupina sa dostala do povedomia už v roku 2016, keď po odhalení ruskej dopingovej aféry uverejnila súkromné lekárske správy sestier Williamsových či gymnastky Simone Bilesovej. Údajne stála aj za pokusom o hackovanie nemeckého Bundestagu.