Databáza registrovaných mexických voličov bola bez akéhokoľvek hesla dostupná na serveri mimo územia Mexika.
Bezpečnostný expert Chris Vickrey je známy odhaľovaním databázových chýb pomocou vyhľadávača Shodan. Začiatkom apríla objavil na cloude Amazonu nezabezpečenú databázu s osobnými údajmi 93 miliónov mexických voličov.
Okamžite o náleze informoval mexické veľvyslanectvo vo Washingtone, americké ministerstvo zahraničia a ministerstvo vnútornej bezpečnosti. Mexické veľvyslanectvo, samozrejme, chcelo od Vickreyho dôkazy – screenshoty im poslal mailom. No veľvyslanectvo na mail neodpovedalo. Prečo? Systém Vickreyho mail vyhodnotil ako spam a následne ho zmazal. Veľvyslanectvo sa už za pochybenie ospravedlnilo.
Osobné údaje obsahovali okrem mien, adries a dátumov narodenia aj mená oboch rodičov, údaje o povolaní či jedinečné identifikačné čísla. Podľa mexického práva spadajú tieto údaje do kategórie utajenia „prísne tajné“ a každému, kto ich zneužije na osobné účely, hrozí trest odňatia slobody až na dvanásť rokov.
Mexický Štátny volebný úrad (Instituto Nacional Electoral – INE), ktorý vytvára voličskú databázu, však mal vo februári minulého roku vo svojich zoznamoch len 81 miliónov voličov a nie 93 miliónov, koľko sa nachádzalo v uniknutej databáze. Úrad už potvrdil, že v nej boli aj duplikáty kontaktov a že vinníkom musel byť niekto, kto mal legálny prístup k týmto informáciám. Databáza už nie je od 22. apríla na serveri AWS (Amazon Web Services) voľne prístupná.
Mexiko už začalo trestné vyšetrovanie vo veci zverejnenia informácií o voličoch. Krajina už v minulosti riešila prípad predaja voličskej databázy, no ani dvanásť rokov väzenia zjavne nie je dostatočnou výstrahou pre úradníkov a zamestnancov narábajúcich s citlivými osobnými údajmi.
(AŠ)