Slovensko na Locked Shields 2017 neobhájilo prvenstvo, zvíťazili Česi

V estónskom Talline v priebehu týždňa prebiehalo najväčšie kybernetické cvičenie na svete. Na Locked Shields 2017 zvíťazili experti z Českej republiky.

Vyše 800 účastníkov z 25 krajín. Aj tak vyzeral ôsmy ročník najväčšieho cvičenia zameraného na kybernetickú bezpečnosť – Locked Shields 2017. Svoje zastúpenie malo aj Slovensko, ktoré obhajovalo prvenstvo z minulého ročníka. Podľa Centra excelentnosti NATO ide o najväčšie a najpokročilejšie medzinárodné počítačové cvičenie zamerané na kybernetickú bezpečnosť na svete.

Cvičenie prebieha tak, že jednotlivé tímy sa v rámci simulovaných útokov snažia o udržanie sietí a služieb fiktívnej krajiny. V rámci ôsmeho ročníka sa účastníci podujatia pokúšali udržať pod kontrolou služby a siete fiktívnej vojenskej leteckej základne. Tá bola v rámci scenára vystavená vážnym útokom na systém elektrickej rozvodnej siete, letecké dopravné prostriedky bez posádky (drony), komponenty kritickej informačnej infraštruktúry či samotné velenie.

Podľa riaditeľa centra Aareho Reintama bolo cvičenie tento rok pre všetkých účastníkov “obzvlášť náročné pre rozšírený rozsah a veľkosť špecializovaných systémov. Tímy museli chrániť rozsiahle SCADA systémy riadiace elektrickú rozvodnú sieť, vojenský systém AirC2, vojenský sledovací dron a pozemnú stanicu kontrolujúcu drony a programovateľné logické regulátory (PLC)”.

V ôsmom ročníku tohto podujatia sa na prvom mieste umiestnila Česká republika. Druhé miesto obsadil tím z Estónska, bronzový bol tím patriaci priamo pod Severoatlantickú alianciu – NATO Computer Incident Response Capability (NCIRC). Výborný výsledok dosiahol tím z Nemecka, ktorý nazbieral najviac bodov vo forenznej analýze. Pri riešení strategických komunikačných výziev zas dominoval tím z Veľkej Británie.

Podľa Reintama“víťazný tím ukázal, že dobrá taktika a vyrovnaný výkon vo všetkých kategóriách môžu nakoniec viesť k najlepším celkovým výsledkom. Nakoniec však všetky tímy získali cennú tréningovú skúsenosť, ktorá je konečným cieľom tohto defenzívneho cvičenia”.

Cvičenia sa okrem členských krajín NATO zúčastnili aj tímy z Rakúska, Fínska a Švédska.

(FB)