ESET: Falošný slovenský e-shop so zdravotnými rúškami sa snaží kradnúť osobné údaje

Spoločnosť varovala pred rozšírením podobných podvodov na Slovensko len pred pár dňami.
ESET: Falošný slovenský e-shop so zdravotnými rúškami sa snaží kradnúť osobné údaje

Bezpečnostná spoločnosť ESET varuje pred vznikajúcimi podvodnými slovenskými a českými webstránkami, ktoré zneužívajú aktuálnu situáciu ohľadom šírenia koronavírusu. Konkrétne ide o podvodné online obchody so zdravotnými rúškami a infra-teplomermi.

Útočníci šíria odkazy na tieto stránky prostredníctvom spamových e-mailov. Slovenské a české verzie webstránok pritom vyzerajú takmer identicky. Na zvýšenie svojej kredibility na stránku naviac umiestňujú aj falošné recenzie používateľov.

„Tieto weby sa snažia kradnúť osobné údaje ľudí, ktorí si chcú cez tieto stránky objednať tovar. Ich tvorcovia pritom zjavne dobre ovládajú slovenčinu, keďže stránky neobsahujú preklepy ani zjavné prekladové chyby,“ vysvetlil Ondrej Kubovič, špecialista na digitálnu bezpečnosť zo spoločnosti ESET.

Objednávkový formulár, ktorý vyžaduje meno, adresu a kontaktné údaje, je zvyčajne umiestnený v spodnej časti každej podstránky a nie je šifrovaný. Osobné informácie tak okrem podvodníkov môžu odchytiť aj ďalší útočníci.

Kontakt na predajcu alebo prevádzkovateľa webu ale na webstránkach chýba.

Príklad e-mailu, ktorý šíri odkazy na podvodné obchody. Zdroj: ESET

Spoločnosť ESET varovala verejnosť pred podobnými online podvodmi zneužívajúcimi šírenie koronavírusu len pred niekoľkými dňami. V tom čase sa však väčšina podvodných e-mailov šírila v angličtine alebo inom svetovom jazyku.

„Opätovne tak vyzývame širokú verejnosť, aby postupovala opatrne pri otváraní podobných e-mailov vo svojej e-mailovej schránke, ako aj pri online nakupovaní,“ dodáva Kubovič.

(VK)