EUROPOL údajne prelomil šifrovanie Threemy, získal Kočnerové správy

EUROPOL údajne prelomil šifrovanie Threemy, získal Kočnerové správy

Obsah konverzácie by mohol pomôcť pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka.

Podľa zistení Denníka N sa vyšetrovateľom vraždy novinára Jána Kuciaka podarilo prelomiť šifrovanú komunikáciu podnikateľa Mariána Kočnera. Kočner, ktorý bol pred časom obvinený z objednávky vraždy, komunikoval cez mobilnú aplikáciu Threema. Doposiaľ nie je známy obsah správ ani ich adresáti. Očakáva sa však, že by to mohlo mať výrazný vplyv na ďalší vývoj kauzy.

Za prelomením šifrovania má stáť vedecko-odborné centrum Europolu pre skúmanie počítačovej kriminality, ktoré získalo prístup ku Kočnerovmu telefónu.

Polícia doteraz disponovala len lokalizačnými údajmi o Kočnerovom mobile, ktoré získala od mobilných operátorov. Z nich vyplýva, že sa mal stretnúť s ďalšou obvinenou Alenou Zsuzsovou. Operátori poskytli polícii aj výpis hovorov, ktoré Kočner uskutočnil.

Podľa vyšetrovateľa Petra Juhása však v čase vraždy Kočner s nikým nevolal.

„Analýzou call logov v tomto mobilnom telefóne bolo zistené, že v čase od 19. 2. 2018 do 14. 3. 2018 sa v zariadení nenachádzajú záznamy o hovoroch, čo je podozrivé zistenie, vzhľadom na dátum skutku 21. 2. 2018 a dátum medializácie prípadu od 26. 2. 2018,“ uviedol v uznesení o obvinení Kočnera.

Otázkou zostáva či sa naozaj jednalo o prelomenie zašifrovanej komunikácie, alebo sa vyšetrovateľom podarilo len obísť zabezpečenie telefónu (napríklad biometrikou či PIN kódom). V prípade odomknutia telefónu sú správy bez dodatočného nastavenia voľne prístupné a nie je potrebné ich dešifrovať.

„Za takýchto okolností nie je ťažké získať prístup k správam uloženým v telefóne. Preto sa domnievame, že heknutý bol len samotný telefón a šifrovanie Threemy zostalo neporušené,“ potvrdila pre CyberSec hovorkyňa spoločnosti Julia Weissová.

Inou možnosťou je, že správy sa v mobile už nenachádzali a vyšetrovatelia ich získali len prelomením hesla zálohy dát.

(VK)