IT firmy a konzultanti pomáhajú Slovensku zvládať obmedzenia spôsobené koronavírusom

Doposiaľ sa do výzvy zapojil tucet subjektov.
IT firmy a konzultanti pomáhajú Slovensku zvládať obmedzenia spôsobené koronavírusom

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) tento týždeň vyzval IT firmy na pomoc pri zvládaní súčasnej situácie ohľadom koronavírusu. Reagoval tak na časté otázky malých a stredných podnikov, ktoré sa chceli poradiť, akým spôsobom a čo najlepšie zabezpečiť prácu z domu, tzv. home-office.

„Dovoľujem si preto, z pozície generálneho riaditeľa Sekcie IT verejnej správy, Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, vyzvať a požiadať technologické firmy, aby preukázali spoločenskú zodpovednosť a na čas nevyhnutný sprístupnili verejnosti svoje technológie a riešenia, zdieľali verejne svoje skúsenosti a know-how a tak pomohli v boji proti šíreniu KORONA vírusu,“ napísal na svojej facebookovej stránke Jaroslav Kmeť.

Podľa neho moderné technológie ako telekonferencie alebo online vzdelávania pomôžu mnohým organizáciám a firmám čeliť „novej realite“, ktorá sa vyznačuje obmedzenými pracovnými cestami do zahraničia, zrušenými konferenciami či povinnou karanténou.

Do výzvy sa doposiaľ zapojil tucet IT firiem a konzultantov, vrátane spoločností Cisco a Microsoft či domácich GAMO, DISIG a VNET.

Zapojené subjekty ponúkajú služby na zdieľanie dokumentov, online komunikáciu a testovanie, notifikácie či chatboty. Na zabezpečenie práce z domu tiež zdarma ponúkajú virtuálne servery, podpisovanie elektronických dokumentov kvalifikovaným elektronickým podpisom, workshopy a skúsenosti v oblasti kybernetickej bezpečnosti či zaistenie zabezpečeného prístupu k firemným dátam na diaľku.

ÚPVII bude v spolupráci s Národnou agentúrou pre sieťové a elektronické služby priebežne zverejňovať zoznam spoločností, ktoré sa do výzvy zapojili, spolu s informáciou o spôsobe ich pomoci na portáli Slovensko.sk.

V prípade záujmu o zapojenie sa do výzvy treba kontaktovať generálneho riaditeľa Sekcie IT verejnej správy, Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu, Jaroslava Kmeťa na e-mailovej adrese jaroslav.kmet@vicepremier.gov.sk

(VK)