Raši v Číne: Slovensko bude otvorené spolupráci na 5G

Raši v Číne: Slovensko bude otvorené spolupráci na 5G

(Doplnené o 15:25 o vyjadrenie CEIAS)

Zástupca slovenskej vlády nepriamo potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho, že Slovensko nebude bez konkrétnych dôkazov zasahovať voči čínskym firmám.

Podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši počas pracovnej návštevy v Číne pre miestnu štátnu televíziu CCTV niekoľkokrát zdôraznil, že Slovensko je otvorené čínskym 5G technológiám.

„Naozaj nemáme žiadny problém. Vzťah medzi Slovenskou republikou a čínskymi spoločnosťami, teda náš obchod, je veľmi otvorený a skutočne bez akýchkoľvek prekážok. A rovnako je to aj v prípade 5G. Nevytvárame žiadne prekážky, sme veľmi otvorení a tešíme sa na spoluprácu.“

Raši sa dotkol aj pretrvávajúceho sporu medzi Spojenými štátmi a Čínou. Poznamenal, že v súvislosti s 5G existuje len jediné bezpečnostné riziko, a to súkromie a ochrana dát. Preto je treba zaistiť, aby šlo o férovú hru a obchod.

„Chcem podotknúť, že Európska únia má rozdielny prístup než napríklad Spojené štáty, pretože, ako som povedal, my, členovia Európskej únie, vrátane Slovenska, budeme otvorení spolupráci v oblasti technológií 5G… Myslím, že európske krajiny sú veľmi rozumné a otvorené, čo môžete vidieť aj v stanoviskách lídrov týchto krajín. Väčšina z nich je otvorená spolupráci s Čínou a som si istý, že táto spolupráca medzi Čínou a Európskou úniou bude pokračovať.“

Bezpečnostné riziko verzus obchodná vojna

Raši v rozhovore nepriamo potvrdil slová premiéra Petra Pellegriniho z januára tohto roku, ktorý sa smerom k čínskemu telekomunikačnému gigantovi Huawei vyjadril, že kým nebudú konkrétne informácie a dôkazy o tom, že spoločnosť predstavuje bezpečnostné riziko, Slovensko nebude konať unáhlene.

„Musíme si dať veľký pozor, aby sme sa nedali vtiahnuť ako politici, predstavitelia štátov, do nejakej obchodnej vojny, pretože, samozrejme, vnímame, že na tomto trhu sú niekoľkí hráči, niektorí začínajú mať prevahu oproti tým druhým.“

Podľa Pellegriniho je vždy potrebné zvažovať, čo je reálne bezpečnostné riziko a čo môže „zaváňať“ snahou o vyvolanie obchodných vojen a snahou zmeniť pomery na trhu. Upozornil, že nielen na Slovensku, ale aj v Európe a vo svete väčšina telekomunikačných operátorov používa zariadenia od tejto spoločnosti a dohady alebo vyjadrenia „nejakého zámorského politika“ nestačia na to, aby sa prijímali nejaké zásadné postoje.

Huawei sa dostal pod drobnohľad krajín Západu kvôli podozreniu zo spolupráce s čínskou vládou. Spojené štáty už v minulom roku celoplošne zakázali používanie produktov značiek Huawei a ZTE všetkým vládnym inštitúciám a ich dodávateľom. Podobný postoj neskôr zaujala aj Austrália, Nový Zéland či Česko.

„Raši bagatelizuje bezpečnostné riziká“

Podľa výkonného riaditeľa Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií (CEIAS) Mateja Šimalčíka je pri otázke spolupráce s Huawei potrebné zoberať sa aj celkovou kybernetickou bezpečnosťou ich zariadení a možnosťou politického ovplyvňovania.

Do dnešného dňa nebol Huawei schopný vierohodne vysvetliť svoju majetkovú štruktúru. Spoločnosť síce tvrdí, že je vlastnená svojimi zamestnancami, no o pravdivosti tohto tvrdenia existujú pochybnosti. Nedávno publikovaný výskum napríklad zistil, že údajné zamestnanecké akcie sú vraj v skutočnosti vlastnené odborárskou organizáciou, ktoré v čínskom systéme spadajú priamo pod kontrolu Komunistickej strany.“ 

Dodávky do systémov kritickej infraštruktúry by tak podľa neho mohli byť zneužité na realizáciu politických cieľov čínskej vlády.

Šimalčík zároveň upozorňuje, že v podobnom duchu sa niesla aj nedávna správa EÚ o rizikách spojených s 5G sieťami. Stanovisko označilo za jednu z hrozieb práve možnosť ovplyvňovania aktivít dodávateľov 5G komponentnov nepriateľskou cudzou vládou.

Možnosť negatívne vplývať na Huawei je pritom zakotvená priamo v čínskych právnych predpisoch, ktoré prikazujú každej čínskej fyzickej i právnickej osobe spolupracovať s čínskou vládou a bezpečnostným aparátom. Pokiaľ teda vicepremiér Raši bagatelizuje bezpečnostné riziká spojené s používaním komponentov Huawei v 5G sieťach len na problematiku ochrany súkromia, tak nielenže ignoruje vlastné hodnotenie rizík EÚ, ale aj samotnú realitu vzťahov medzi čínskym štátom, komunistickou stranou a firmami,“ skonštatoval pre CyberSec.sk.

(VK)