SK-CERT odporúča firmám: Obmedzte osobnú komunikáciu a cesty do zahraničia

Situácia okolo koronavírusu by mohla byť zneužitá na kyberútoky proti kritickej infraštruktúre.
SK-CERT odporúča firmám: Obmedzte osobnú komunikáciu a cesty do zahraničia

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vydalo v súvislosti so šírením koronavírusu COVID-19 súbor bezpečnostných odporúčaní pre prevádzkovateľov základných služieb. Obáva sa toho, že súčasná situácia by mohla ohroziť kybernetickú bezpečnosť Slovenska.

„Zaistenie vysokej miery kybernetickej bezpečnosti prevádzkovateľov základných služieb je jedným z kľúčových faktorov ochrany záujmov občanov Slovenskej republiky. Udržanie takéhoto stavu je závislé aj na rozsiahlej dostupnosti týchto služieb, avšak súčasná situácia ohľadom šírenia vírusu COVID-19 môže narušiť kontinuálne fungovanie a ohroziť tak bezpečnosť, zdravie, život alebo majetok občanov.“

Úrad preto odporúča firmám zakázať služobné cesty do zahraničia a zároveň zaviesť povinnosť hlásiť plánované alebo uskutočnené cesty do kritických oblastí v Európe a Východnej Ázii. Medzi tie najkritickejšie patria najmä Taliansko, Francúzsko, Nemecko, Španielsko, Švajčiarsko a Čína, Thajsko, Japonsko, Južná Kórea a Taiwan.

Vedenie ani zamestnanci by sa tiež nemali zúčastňovať ani organizovať skupinové udalosti s počtom ľudí nad 10 a mali by obmedziť osobnú komunikáciu na pracovisku a medzi pobočkami a partnermi. Na komunikáciu by mali v súčasnosti zvoliť radšej telekonferenčné nástroje alebo e-maily.

Pokiaľ to je možné, vedeniu firiem tiež odporúča, aby zvážilo možnosť práce z domu a pracovníkom, ktorí mohli byť vystavení riziku nákazy, nariadilo dvojtýždňovú dovolenku alebo pracovné voľno.

Zamestnancov by tiež mali poučiť o rizikách kybernetických útokov, ktoré súvisia s využívaním home-office.

„Zároveň upozorňujeme, že situácia súvisiaca so šírením vírusu COVID-19 môže byť využitá útočníkmi na to, aby počas potencionálne znížených reakčných schopností zaútočili na infraštruktúru organizácie, preto je potrebný zvýšený dohľad.“

(VK)