SK-CERT vydal kvôli situácii na Blízkom východe varovanie

SK-CERT vydal kvôli situácii na Blízkom východe varovanie

Úrad žiada svojich partnerov, aby sa s ním v prípade podozrení na kompromitáciu systémov okamžite skontaktovali.

Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť SK-CERT tento týždeň vydalo varovanie pred možným navýšením kybernetických aktivít niektorých štátom podporovaných hekerských skupín alebo jednotlivcov. Reagoval tak na zvýšené napätie na Blízkom východe, ktoré začiatkom roka odštartoval americký letecký útok na iránske ciele v Iraku, pri ktorom zomrel generál iránskych Revolučných gárd Kásím Sulejmání.

Podľa úradu môže toto napätie medzi Washingtonom a Teheránom vyústiť mimo iné do kybernetických a deštruktívnych hybridných útokov na rôzne ciele v kybernetickom priestore členských krajín NATO, vrátane Slovenska.

„Napätie medzi Iránom a USA vytvára potenciál na odvetnú reakciu Iránu voči rôznym cieľom vo svete. To môže viesť ku koordinovaným kybernetickým útokom na viaceré ciele aj na území Slovenskej republiky, vrátane štátneho sektora, kritickej infraštruktúry (najmä finančné, energetické a telekomunikačné systémy), priemyselných kontrolných systémov, ale aj k šíreniu dezinformácií za účelom vyvolania strachu a prezentácie určitých špecifických naratívov.“

SK-CERT preto odporúča všetkým verejným inštitúciám, prevádzkovateľom kritickej infraštruktúry ale aj iným spoločnostiam pôsobiacim na Slovensku, aby zvýšili svoju obozretnosť, a to najmä čo sa týka obdržaných e-mailov. Podvrhnuté phishingové e-maily sú totiž vo väčšine prípadov vstupnou bránou do podnikových sietí a systémov.

Okrem toho úrad vyzýva na zvýšený monitoring sietí, informovanosť zamestnancov, zálohovanie dát a dodržiavanie princípov kybernetickej hygieny.

V prípade akýchkoľvek relevantných informácií alebo pri akomkoľvek podozrení na kompromitáciu systémov je treba okamžite úrad kontaktovať na incident@nbu.gov.sk.

(VK)