Slovák vydieral neplnoleté dievčatá cez internet

Slovák vydieral neplnoleté dievčatá cez internet

Obete hľadal na Facebooku a Instagrame.

Slovenská polícia začiatkom týždňa informovala o dolapení Slováka, ktorý od roku 2014 vydieral neplnoleté dievčatá na sociálnych sieťach. Pod hrozbou násilia nútil svoje obete, aby na sebe vykonávali rôzne sexuálne praktiky. Zároveň ich prinútil, aby vyhotovovali fotky a videozáznamy, ktoré mu následne odovzdali a on ich šíril ďalej. Svoje obete vyhľadával na viacerých webstránkach, najmä však Facebook a Instagram.

Vyšetrovatelia identifikovali násilníka už minulý rok. Odvtedy rakúsky Spolkový úrad kriminálnej polície zbieral dôkazne materiály. V spolupráci so slovenskými policajtmi z odboru počítačovej kriminality sa následne podarilo identifikovať aj jeho obete. Násilníka zadržali v Rakúsku, kde si v súčasnosti odpykáva päťročné väzenie.

Rakúska polícia chytila od decembra 2018 pre rovnaké trestné činy aj dvoch Rakúšanov. V jednom prípade išlo o 21-ročného Viedenčana, ktorý si na internete vyhliadol vyše 120 detských obetí. V druhom si 35-ročný muž z Korutánska nahrával svoju maloletú dcéru a nahrávky šíril po internete.

Slovenská polícia na Facebooku zdôraznila, že v takýchto prípadoch je kľúčová medzinárodná spolupráca.

Spolupráca s Europolom

Európske centrum boja proti počítačovej kriminalite (EC3) v máji zorganizovalo medzinárodnú operáciu Victim Identification Task Force (VIDTF) počas, ktorej experti predbežne identifikovali tri obete detského zneužívania. Obete pochádzajú z Európy, Ruska a Spojených štátov.

Do vyšetrovania sa celkovo zapojilo 34 odborníkov z 24 krajín, vrátane jedného slovenského experta z odboru počítačovej kriminality.

Vyšetrovatelia mali k dispozícii rozsiahlu Databázu sexuálneho zneužívania detí, ktorú prevádzkuje Interpol. Úrad v nej zhromažďuje dáta potrebné na identifikáciu detských obetí. Počas operácie bolo do databázy pridaných 466 nových záznamov a 280 doplňujúcich k už existujúcim.

Na základe analýzy fotografií a videí došlo okrem prípadu troch identifikovaných obetí k pokroku aj vo vyšetrovaní iných prípadov.

„Počas operácie bola vo viacerých prípadoch predbežne identifikovaná krajina, v ktorej je predpoklad, že došlo k spáchaniu skutku a tieto informácie sme tiež dotknutým krajinám na ďalšie konanie poskytli. Konkretizácia krajín, ale z taktických dôvodov nie je v súčasnosti možná,“ uviedol hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Europol vo svojej každoročnej správe Internet Organised Crime Threat Assessment (IOCTA) varuje, že počet prípadov zneužívania detí na internete každým rokom rastie. Medzi faktory, ktoré k tomu prispievajú patrí rozšírenosť mobilných telefónov s pripojením na internet, prístup detí na sociálne siete v mladom veku alebo dostupnosť aplikácií na šifrovanú komunikáciu.

(VK)