Slovenskí lovci hekerov patria do svetovej top desiatky

Slovenskí lovci hekerov patria do svetovej top desiatky

Aj slovenské firmy môžu mať špičkovú ochranu svojich IT systémov, máme totiž etických hekerov na svetovej úrovni. Dokázali to počas DEFCON 2021, jednej  z najprestížnejších hekerských konferencií na svete.

V simulovanej bojovej hre pre obranné tímy OpenSOC,počas ktorej obranné tímy analyzovali logy a odhaľovali útoky, sa slovenský tím Binary Confidence v kvalifikácii umiestnil na vynikajúcom druhom mieste.

Slovenský tím predbehol len BlackBerry, známy aj odhalením skupiny Bahamut. Išlo o veľkú kauzu z roku 2020, kedy táto skupina napríklad prevzala doménu spravodajského servera a začala na ňom publikovať vlastný obsah podpísaný menami a s fotografiami skutočných novinárov.

Hodiny v strehu

Binary Confidence napokon vo finále obsadili šieste miesto v konkurencii viac ako 500 súťažiacich v 70 tímoch z celého sveta. Nie nadarmo je súťaž OpenSOC na DEFCONe považovaná za jednu z najnáročnejších na svete.

Najťažšie bolo udržať vysoké tempo. Kvalifikácia a finále trvali spolu viac ako 14 hodín.”

„Skončiť v takejto konkurencii v top desiatke je dôkazom, že incident response a forenzné analýzy vieme robiť nielen rýchlo, ale aj pod tlakom či dokonca v stave vyčerpania,” povedal líder slovenského tímu Ján Andraško.

DEFCON je najdlhšie fungujúca a najväčšia undergroundová hekerská konferencia, ktorá sa koná každý rok v Las Vegas. Jej prvý ročník sa datuje už do roku 1992, ostatné dva prebiehali kvôli pandémii koronavírusu online.

Počas konferencie sa konajú viaceré súťaže. Keďže ide o undergroundové podujatie, totožnosť všetkých účastníkov nepoznajú ani samotní organizátori. Podľa stránky networkingvegas.com sa však konferencie „zúčastňujú“ tak špičky hekerského sveta, ako aj ich protivníci – agenti amerických FBI, CIA či Národnej bezpečnostnej agentúry.

Sily si merajú aj naše tímy

V slovenskom prostredí organizuje podobnú súťaž aj samotná Binary Confidence. Už piaty ročník Guardians sa uskutoční aj tento rok v októbri. Témou súťaže bude obrana vydavateľských domov a novinárov pred kyberzločinom a pokusmi o ovládnutie ich identity a obsahu. Súťaže sa každoročne zúčastňujú tímy zo Slovenska a Česka.

Vďaka SOC, teda službe manažovanej detekcie a reakcie na incidenty sa dokážu firmy a inštitúcie účinnejšie brániť proti útokom hekerov. Ide o komplexnú službu, kedy na systém dohliadajú vysokvalifikovaní bezpečnostní technici.

Útok dokážu zaznamenať hneď na jeho začiatku a bezodkladne začnú s obranou. Výsledkom sú takmer okamžite spojazdnené systémy a ochrana napríklad pred masívnym únikom dát.


Tlačová správa Binary Confidence