Slovenskom sa šíri „agresívna“ phishingová kampaň

Slovenskom sa šíri „agresívna“ phishingová kampaň

Odosielatelia sa vyhrážajú aj bombovými útokmi.

Národné centrum kybernetickej bezpečnosti SK-CERT vo štvrtok vydalo varovanie pred zvýšeným množstvom phishingových e-mailov, ktoré sa v posledných dňoch šíria aj po Slovensku.

Správy sa vyznačujú značne agresívnym obsahom vo forme sextortionu, pri ktorom sa útočník vyhráža zverejnením citlivých informácií, videí alebo obrázkov. Vyskytujú sa však aj prípady, kedy sa odosielateľ vyhráža násilím či bombovými útokmi.

Od svojich obetí odosielatelia žiadajú peniaze vo forme rôznych kryptomien ako Bitcoin a Monero.

Väčšinou však ide o hromadnú phishingovú kampaň, ktorá zasiahla aj iné štáty. Podľa SK-CERT tak netreba podliehať panike a odporúča ignorovať tieto správy. Zároveň adresátov vyzýva, aby zaslali kompletné e-mailové správy vo forme .msg alebo .eml na e-mailovú adresu incident@nbu.gov.sk.

Zneužili aj univerzity

Začiatkom februára vydala v súvislosti s masívnou phishingovou kampaňou šíriacou ransomvér aj vládna jednotka pre riešenie počítačových incidentov CSIRT.SK.

Útočníci sa vtedy vydávali za vysoko postavených zamestnancov univerzít a žiadali od obetí, aby otvorili škodlivú prílohu pod zámienkou kontroly rozpočtu na rok 2020.

Jedna z verzií predstierala identitu Slovenskej technickej univerzity.

(VK)