Slovenský web čelí veľkým DDOS útokom

Páchatelia sa zamerali na portál slovensko.sk a Slovenský hydrometeorologický úrad. Problémy mala aj RTVS.

Slovenský internet je v posledných dňoch obeťou veľkého DDoS útoku, pri ktorom sa útočníci snažia zahltiť vybrané stránky veľkým objemom dát a tým ich znefunkčniť.

Medzi napadnutými sú stránka SHMÚ a portál slovensko.sk. Prevádzkovateľom slovensko.sk je Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES). Rovnaká inštitúcia spravuje aj vládnu sieť Govnet, ktorú využívajú aj spomínaní meteorológovia.

Podľa generálneho riaditeľa NASES Lukáša Sojku “masívne útoky boli zaznamenané už minulý piatok. Zo začiatku útoky sa objavovali v malej intenzite a sporadicky”.

Veľký počet útokov prichádzal z Číny, USA, Francúzka, Veľkej Británie, Kanady, ale aj zo slovenských IP adries. Útoky trvali približne desať minút až pol druha hodiny. Podľa Sojku “11. júna medzi 10:23 a 10:25 došlo k DDOS útoku, ktorý bol 30-krát agresívnejší ako tie z predchádzajúceho týždňa”.

NASES následne zamedzil prístup na portál slovensko.sk zo zahraničia, odkiaľ väčšina útokov prichádzala.

Bezpečnostní špecialisti spoločností Swan a Benestra zaznamenali zatiaľ najväčší útok v stredu v noci. Technický riaditeľ týchto spoločností Augustín Revák potvrdil, že objem prichádzajúcich dát na portál slovensko.sk bol v tom čase až 29 Gbit/s.

Ďalším napadnutým bol v pondelok večer web RTVS.

Sojka si myslí, že je viac než pravdepodobné, že útoky sa budú opakovať. Preto treba neustále monitorovať situáciu prostredníctvom anti-DDOS nástrojov.

(DK)