8chan stratil kvôli podnecovaniu násilia ochranu pred DDoS útokmi

Fórum využívali krajne pravicoví extrémisti na šírenie nenávistných materiálov.

Poskytovateľ internetových bezpečnostných služieb Cloudflare zastavil ochranu pred kybernetickými útokmi internetovému fóru 8chan. Dôvodom sú pretrvávajúce problémy s nekontrolovaným šírením nenávistných prejavov a podnecovanie násilia.

Spoločnosť tak reagovala na najnovší prípad, keď útočník z amerického El Pasa pred masakrom šíril svoj „manifest“ práve na tejto webstránke. V minulosti využili 8chan na zdieľanie svojich „otvorených listov“ a videí z útokov aj útočníci z Christchurch na Novom Zélande a Poway v Kalifornii.

Cloudflare zastavil poskytovanie svojej služby v pondelok o 8:00 ráno (SELČ) aj napriek tomu, že 8chan „zrejme neporušil žiadny zákon.“ Webstránka je odvtedy v následku rozsiahlych DDoS útokov nedostupná.

Matthew Prince, generálny riaditeľ Cloudflare, vo vyhlásení objasnil, že spoločnosť tak urobila z vlastného uváženia, avšak nemieni pristupovať k takýmto krokom často.

„Neochotne tolerujeme obsah [na webstránkach zákazníkov], ktorý sa nám zdá trestuhodný, ale pred platformami, ktoré preukázali, že sú priamou inšpiráciou tragických udalostí a zámerne sa neriadia zákonmi, sme urobili čiaru. 8chan túto čiaru prekročil. Preto už viac nebude môcť využívať naše služby.“

Pred dvoma rokmi prestala spoločnosť poskytovať ochranu aj neonacistickej webstránke The Daily Stormer, ktorej správcovia v tom čase tvrdili, že Cloudflare tajne podporoval ich ideológiu.

8chan na svojom účte na Twitteri potvrdil, že fórum bude v najbližších 24 až 48 hodinách nedostupné, kým nenájdu iné riešenie.

Podľa BBC má byť týmto riešením firma BitMitigate, ktorá v roku 2017 poskytla záchranu práve The Daily Stormer.

(VK)