Američania dočasne stiahnu svoje drony z prevádzky, prejdú bezpečnostnou kontrolou

Američania dočasne stiahnu svoje drony z prevádzky, prejdú bezpečnostnou kontrolou

K odstávke dôjde aj napriek protestom niektorých úradov.

Americký minister vnútra David Bernhardt v stredu nariadil dočasne pozastaviť prevádzku civilných bezpilotných lietadiel. Dôvodom sú obavy, že informácie získané dronmi o americkej energetickej, dopravnej a obrannej infraštruktúre by mohli skončiť v rukách cudzích štátov.

„Drony sú dôležité pre ministerstvo vnútra v boji proti požiarom alebo pátracích a záchranných operáciách. Musíme však zaistiť, že technológie, ktoré na tieto operácie používame nenarušia záujmy našej národnej bezpečnosti… dočasná odstávka dronov pre bežné operácie bude trvať, kým nezaistíme, že sa otázky kybernetickej bezpečnosti, technológií a domácej výroby adekvátne neriešia,“ uviedol hovorca ministerstva Carol Danko.

V hre je opäť Čína

O vyradení z prevádzky zhruba tisícky dronov sa špekulovalo už pred dvoma týždňami. Podľa denníka Financial Times však spočiatku malo ísť o trvalú odstávku.

Niektoré komponenty týchto zariadení boli totiž vyrobené v Číne a americká vláda usúdila, že riziko možnej špionáže z Pekingu je až príliš vysoké.

K rozhodnutiu malo dôjsť aj napriek protestom rôznych úradov. Ministerstvu vyčítali, že odstávka dronov si vyžiada priveľa času a peňazí.

Podľa portálu CyberScoop však ministerstvo chce posúdiť možnosť špionáže aj z iných krajín.

„Nepochybne sa dôraz kladie na drony vyrobené v Číne. Ale [nariadenie]nespomína konkrétne tie čínske [drony], pretože to chceme ponechať otvorené v prípade, že sa v nich nájdu dodatočné zdroje vyrobené v zahraničí, ktoré môžu predstavovať problém,“ uviedol pre portál nemenovaný vedúci pracovník ministerstva.

Ministerstvo vnútra bude pri kontrole dronov spolupracovať s tajnými službami.

Nedôveryhodné drony

Americká armáda zakázala používanie dronov od čínskej firmy Daijiang Innovation Corporation (DJI) už v roku 2017. Spoločnosť pritom patrí medzi najväčších výrobcov malých civilných dronov a jej zariadenia v tom čase široko využívalo aj americké ministerstvo obrany.

Armáda svoj krok vtedy odôvodňovala „zvýšeným povedomím o kybernetických zraniteľnostiach“ v týchto produktoch. DJI malo tiež údajne zdieľať „polohu, záznamy letov a možno videozáznamy, ktoré vytvorili používatelia“ s čínskou vládou.

K odstávke čínskych dronov došlo aj minulý rok v októbri, kedy ministerstvo vnútra nariadilo kontrolu vyše 800 zariadení. Vláda sa vtedy okrem špionáže obávala tiež toho, že by drony mohli uľahčiť kybernetické útoky.

(VK)