Avast predáva dáta, ktoré potajomky nazbieral z vášho prehliadača

Avast predáva dáta, ktoré potajomky nazbieral z vášho prehliadača

Doplnené 12.12.2019 o 13:10 o vyjadrenie spoločnosti Avast.

Výkonný riaditeľ spoločnosti odmieta, že by šlo o nejaký škandál s ochranou súkromia.

Zakladateľ populárneho nástroja AdBlock Plus Wladimir Palant koncom októbra upozornil na zvláštne správanie doplnkov do prehliadačov od antivírusovej firmy Avast a jej dcérskej spoločnosti AVG.

Podľa jeho zistení, doplnky Avast Online Security a AVG Online Security, ktoré antivírusy ponúkajú na maximalizáciu ochrany, zbierajú od užívateľov oveľa viac informácií, než je potreba na výkon ich funkcie.

Ide napríklad o adresy navštívených webstránok a spôsob, akým sa na ne užívatelia dostali, identifikátor otvoreného listu a okna v prehliadači, identifikátor užívateľa, kód krajiny alebo aký webový prehliadač používajú.

„V tomto prípade, nazbierané dáta majú oveľa väčší presah, než len aby odhaľovali webstránky, ktoré ste navštívili a históriu vášho vyhľadávania… Avastu dovoľujú vytvoriť takmer presnú rekonštrukciu vášho správania pri prehliadaní: koľko máte otvorených listov, aké webstránky ste navštívili a kedy, koľko času strávite čítaním alebo pozeraním obsahu, na čo klikáte a kedy prepínate na iný list.“

Problém sa má týkať aj prehliadačov Avast Secure Browser a AVG Secure Browser, ktoré majú doplnky predinštalované a nedajú sa z nich odstrániť.

Palant nahlásil oba nástroje v obchodoch prehliadačov Mozilla, Opera a Chrome. Prví dvaja menovaní doplnky zo svojich obchodov stiahli v decembri kvôli rozporu s podmienkami. Chrome, ktorý používa väčšina používateľov, však doposiaľ doplnky neodstránil.

Dáta sú pred predajom anonymizované

Ondřej Vlček, nový výkonný riaditeľ spoločnosti Avast, v najnovšom rozhovore pre magazín Forbes vylúčil, že by šlo o nejaký škandál s ochranou súkromia. Podľa neho sa informácie určené na predaj nedajú spätne vystopovať ku konkrétnemu užívateľovi.

„Doplnky do prehliadačov od spoločnosti Avast zbierajú aktivitu svojich užívateľov na webe. Ale predtým ako sa dostanú na servery Avastu, z dát je odstránené čokoľvek, čo by mohlo odhaliť identitu jednotlivca, ako napríklad meno v URL adrese, keď je užívateľ prihlásený na Facebooku.“

Analýzu dát vykonáva spoločnosť Jumpshot, v ktorej Avast získal väčšinový podiel v roku 2013. Podľa Forbes by však zber dát mohol siahať ešte ďalej.

Jumpshot, podľa Vlčka, ponúka svojim zákazníkom „náhľad do toho, ako zástupy ľudí používajú internet.“ Pre monitorovanie reklamných kampaní môže byť užitočné napríklad percento návštevníkov, ktorí prešli z jednej webstránky na druhú. Typickými zákazníkmi sú preto investori, ktorí sa zaujímajú o online spoločnosti a úspešnosť ich nových kampaní.

Palant však upozorňuje, že samotná spoločnosť sa už tak striedmo na svojej webstránke neprezentuje, ale naopak sa chváli svojim produktom.

„Neskutočne detailné dáta od 100 miliónov nakupujúcich a 20 miliónov užívateľov aplikácií z celého sveta. Analyzujte si ich ako chcete: vystopujte, čo užívatelia hľadali, ako reagovali na konkrétnu značku alebo produkt a čo si zakúpili. Nahliadnite do rôznych kategórií, krajín alebo domén.“

Prikladáme vyjadrenie spoločnosti Avast z našej facebookovej stránky.

Bezpečnost a soukromí našich uživatelů jsou pro Avast absolutní prioritou. V posledních dnech se objevily zprávy o tom, že prodáváme osobní údaje třetím stranám, což není pravda.

Aby naše rozšíření prohlížeče mohla plnit svou úlohu, tedy detekovat a blokovat hrozby, potřebujeme, aby bylo možné shromažďovat informace o adresách URL. Tímto způsobem fungují naše ale i další antivirová řešení na trhu. Pro tuto činnost ale nepotřebujeme žádné osobní údaje. Abychom chránili soukromí našich uživatelů, jsou data, která shromažďujeme, zbavena všech osobně identifikovatelných informací (PII), což znamená, že jsou uloženy v neidentifikovatelném formátu.

Tato agregovaná statistická data také sdílíme s naší vlastní marketingovou analytickou společností, Jumpshot, a v tomto jsme byli k našim zákazníkům transparentní od chvíle jejího startu.

V Avastu se snažíme shromažďovat pouze data nezbytná pro poskytování našich služeb. Pracujeme v souladu s GDPR a s dalšími osvědčenými postupy v našem oboru.

Avast Software

(VK)