Britská vláda podporí inovatívne projekty na posilnenie kybernetickej bezpečnosti

Britská vláda podporí inovatívne projekty na posilnenie kybernetickej bezpečnosti

Do projektov medzi vládou, univerzitami a zástupcami priemyslu bolo investovaných už 195 miliónov libier.

Veľká Británia podporí viacero projektov v snahe posilniť ochranu firiem a občanov pred kybernetickými útokmi a dezinformáciami. Spolupracuje pri tom aj s veľkými spoločnosťami ako sú Google a Microsoft.

Jedným z projektov je vytvorenie čipov odolnejších voči kybernetickým útokom a snahou prevziať kontrolu nad počítačovými systémami. Vláda na ňom bude spolupracovať s technologickou firmou Arm, ktorá len nedávno spojila sily s Toyotou, General Motors a Bosch na vývoji superpočítačov” do autonómnych áut. V priebehu piatich rokov dostane tento projekt od vlády 36 miliónov libier. S vývojom budú pomáhať aj Univerzita v Cambridgei a Edinburská univerzita.

V rámci „Prosperujúceho partnerstva“ vláda podporí aj projekt SWAN medzi spoločnosťou Toshiba Research Europe, Univerzitou v Bristole a Vládnym komunikačným ústredím. V tomto prípade má ísť o vývoj bezdrôtových sietí, ktoré budú odolnejšie proti vydieraniu, terorizmu a poškodeniu či zničeniu už fungujúcich systémov.

Ďalších osemnásť miliónov libier poputuje na projekt proti zneužívaniu súkromia a online dát na dezinformačné kampane a internetové podvody. Britská vláda chce vyvinúť dôveryhodnejšie technológie, ktoré by pomohli predchádzať a zároveň zmenšovať škody napáchané phishingovými e-mailami, vydávaním sa za iné organizácie na internete alebo počítačovými vírusmi ako ransomvér.

Zvyšné projekty, na ktorých spolupracujú Google, Jaguar Land Rover, Microsoft alebo Siemens mieria do automobilového, zdravotníckeho, farmaceutického a herného sektoru. Ide najmä o prácu na umelej inteligencii a kvantových počítačoch.

Do dnešného dňa britská vláda a zástupcovia univerzít a priemyslu investovali už takmer 200 miliónov libier na podporu 29 projektov Prosperujúcich partnerstiev. Ide o program na podporu existujúcich výskumných partnerstiev, ktoré majú pomôcť spoločnosti a hospodárstvu.

(DL)