Česká vláda odvolala riaditeľa úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť

Česká vláda odvolala riaditeľa úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť

Podľa opozície sú dôvodom rozdielne názory na Čínu.

Česká vláda v pondelok odvolala Dušana Navrátila z funkcie riaditeľa Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB). Oficiálnym dôvodom bola jeho nízka odbornosť a nedostatočné manažérske a komunikačné schopnosti. Dočasne bude úrad riadiť jeho štatutárny námestník Jaroslav Šmíd, ktorý doteraz zodpovedal za sekciu bezpečnosti digitalizácie, výskumu a vzdelávania.

„Vláda jednomyseľne pristúpila k odvolaniu Ing. Navrátila z dôvodu, že funkciu riaditeľa NÚKIB nevykonával v požadovanej kvalite a s potrebnou odbornosťou, a prejavovali sa jeho nedostatočné manažérske a komunikačné schopnosti,“ povedal premiér Andrej Babiš.

K odvolaniu došlo po diskusii, ktorú s premiérom viedol minister vnútra a vicepremiér Jan Hamáček. Podľa neho toto rozhodnutie nie je prejavom nedôvery voči úradu. Problémom bola komunikácia s Navrátilom, ktorá podľa neho neprebiehala zodpovedajúcim spôsobom. Po konzultácii s členmi bezpečnostnej komunity došiel minister k záveru, že do úradu musí prísť niekto, kto je schopný reagovať na aktuálne výzvy.

Dušana Navrátila dôvody odvolania, ktoré uviedol premiér Babiš, prekvapili. Jeho hlavným záujmom je pokračovanie činnosti NÚKIB, ktorý sa pod jeho vedením stal profesionálnym a nezávislým úradom.

,,Pevne verím, že úrad, ktorý som spolu s ďalšími ľuďmi vybudoval, si túto povesť udrží aj do budúcna a bude naďalej prispievať k bezpečnosti Českej republiky,“ uviedol vo svojom vyjadrení k odvolaniu.

Nového riaditeľa vyberie sedemčlenná komisia, ktorá by mala byť zložená do 6. januára budúceho roku.

Opozícia dôvod odvolania spochybňuje

Predstavitelia opozície tvrdia, že za odvolaním môže byť varovanie úradu pred hrozbami z Číny. Babiš minulý rok skritizoval NÚKIB po tom, čo vydal varovanie pred používaním softvéru a hardvéru čínskych spoločností Huawei a ZTE bez toho, aby zároveň predložil analýzu vplyvov svojho varovania na štátne tendre. Metodiku, podľa ktorej môžu správcovia kritickej infraštruktúry a významných informačných systémov tendre vykonať, vydal úrad až o tri týždne neskôr.

Ministerka pre miestny rozvoj Klára Dostálová však hovorí, že odvolanie s týmto nesúvisí. Podľa nej ide skôr o to, že úrad robí určité opatrenia na jednotlivých rezortoch bez spolupráce s nimi.

Navrátil bol pritom v čele úradu od roku 2017, kedy sa ako vládny splnomocnenec podieľal na jeho zriadení oddelením od Národného bezpečnostného úradu.

„Dušan Navrátil úspešne vybudoval NÚKIB, a to je napriek tomu, že bol často pod tlakom vlády alebo Miloša Zemana. Zdôvodnenie o nedostatočnej odbornosti znie úsmevne, zvlášť v súvislosti s tým, že sa predsedom NÚKIB stal v dobe, kedy súčasťou vlády bolo hnutie ANO,“ okomentoval predseda strany ODS Peter Fiala.

(RS)