Čínski vládni špióni údajne zaútočili na 30 amerických spoločností

Čínski vládni špióni údajne zaútočili na 30 amerických spoločností

Čínske mikročipy sa údajne nachádzali na základných doskách serverov, ktoré používa aj americká armáda.

Renomovaná agentúra Bloomberg zverejnila správu o čínskych mikročipoch, ktoré sa našli na amerických vojenských serveroch. Mikročipy podľa vyšetrovateľov vyvinula špeciálna jednotka čínskej armády, ktorá sa špecializuje na hardvérové útoky. Jej úlohou je zber informácií o pokročilých technológiách, ktoré používa americká armáda, americké ministerstvo obrany a CIA. Postihnuté boli údajne tri desiatky firiem.

Problém nahlásila spoločnosť Amazon už v roku 2015, ktorá predtým spustila nový projekt pod názvom Elemental Technologies na online prenos dát. Podobne ako iné veľké technologické spoločnosti aj Amazon využíva služby firmy Supermicro. Tá patrí k najväčším svetovým dodávateľom serverových dosiek a podľa Bloombergu si Supermicro necháva v Číne montovať svoje zariadenia.

Koncom roka 2015 pracovníci Elemental Technologies z bezpečnostných dovodov preskúmali základné dosky serverov, ktoré firma používa. Objavili pri tom mikročipy, ktoré neboli ich originálnou súčasťou.

Zistilo sa, že ide o čínske špionážne čipy. Ich hlavnou úlohou bolo manipulovať s operačným systémom, ktorý určuje pokyny k prenosu informácií na server. To umožňuje útočníkom zmeniť spôsob fungovania celého zariadenia.

Bloomberg napísal, že ďalšou postihnutou firmou bol v roku 2015 Apple. Útok údajne táto spoločnosť ohlásila FBI. Vyšetrovatelia vraj na základe tejto informácie okamžite spustili rozsiahle pátranie.

Predstavitelia firmy však počas vypočúvania v kongrese tieto tvrdenia odmietli ako nepravdivé. Tvrdili, že čínske špionážne čipy sa na serveroch Applu nikdy nenašli. Informácie Bloombergu o Apple poprela aj FBI.

(DK)