Europol: Digitalizácia je základným stavebným kameňom novodobej kriminality

Europol: Digitalizácia je základným stavebným kameňom novodobej kriminality

Zdá sa, že tradičnej trestnej činnosti bez využitia technológií odzvonilo. Najnovšia analýza Europolu konštatuje, že novodobí kriminálnici sa vo veľkom spoliehajú na digitálne prvky.

Najkomplexnejšiu hĺbkovú štúdiu ohľadom závažnej kriminálnej činnosti v Európskej únii s názvom Hodnotenie hrozieb závažnej a organizovanej trestnej činnosti vydáva organizácia každé štyri roky.

V tohtoročnom vydaní upriamuje okrem iného pozornosť na fakt, že z mnohých doterajších zločineckých aktivít sa navyše stali postupne plne digitalizované činnosti.

Väčšie prepojenie s online svetom

Kybernetické útoky sa podľa výskumu v porovnaní s poslednou analýzou z roku 2017 vyskytujú vo všeobecnosti častejšie. Ich podstata a priebeh sú pritom omnoho sofistikovanejšie.

Policajná agentúra za najproblematickejšie považuje online finančné a investičné podvody, phishingové útoky či virtuálne sexuálne vykorisťovanie.

„Významný vplyv bude mať vývoj, ako je rozšírenie internetu vecí, zvýšené využívanie umelej inteligencie, aplikácie pre biometrické údaje alebo dostupnosť autonómnych vozidiel.“

Podľa riaditeľa Centra pre kybernetickú kriminálnu činnosť Europolu, Edvardasa Silerisa, obete mnoho útokov navyše nenahlasujú a realita tak môže byť omnoho horšia, než ukazujú štatistiky.

Nárast množstva šifrovaných komunikačných kanálov a sociálnych sietí pomohol aj zloťincom na prenájom. Tí mohli ponuku svojich služieb jednoduchšie rozširovať a preniknúť medzi väčšiu klientelu.

Využívať malvéry, ransomvéry či DDoS útoky môže prakticky ktokoľvek, a to aj bez výraznejších technologických zručností. Stačí si zakúpiť služby hackerov alebo získať prístup ku kanálom s odborným poradenstvom a podporou.

Pandémia situáciu nezlepšila

Stupňujúcemu sa trendu prepojenia zločinov s virtuálnym priestorom vypomohli takisto opatrenia štátov v boji proti COVID-19 a rozšírenie práce z domu.

Vďaka decentralizácii jednotlivých pracovísk tak v prípade útokov nebolo často možné efektívne zareagovať a uplatniť príslušné opatrenia.

Medzi najviac zasiahnuté oblasti počas tejto doby patrili najmä kritické sektory informačno-technologických komunikácii, financií, ale aj zdravotníctva.

„Práca na diaľku sa stala normou v mnohých sektoroch a priemyselných odvetviach. Tento vývoj spôsobil, že mnoho podnikových sietí sa stalo zraniteľnejšími voči kybernetickým útokom.“

Zmenu spotrebiteľského správania vplyvom pandémie pozorovali odborníci aj na čiernom trhu. Preferencia online nákupov zvýšila objem prevážaných menších zásielok s nelegálnym tovarom.

Na základe získaných dát z minulého roka prišli zločinci taktiež s novými technikami prania špinavých peňazí. Europol varuje, že využívanie kryptomien a rozširovanie anonymizačných techník bude stále narastať.


Jana Tuhrinová