Európsky parlament žiada ochranu pre Snowdena

Európsky parlament sa snaží vynahradiť svoju nečinnosť v kauzách masového zberu dát. V nich sú zapletené tajné služby Nemecka a USA. V novej rezolúcií žiada Európsku komisiu, aby v tejto veci konala a odporúčala členským štátom upustiť od obvinení proti Edwardovi Snowdenovi.

Pred niekoľkými dňami, poslanci Európskeho parlamentu schválili rezolúciu, v ktorej sa vyslovili za zvýšenie ochrany základných ľudských práv, ktoré narušuje masový zber dát. Odporučili Európskej komisii, aby zlepšila zabezpečenie dát, ktoré prúdia do USA. Táto rezolúcia má vynahradiť nedostatočné konanie Európskej komisie po vypuknutí kauzy. Za hlasovalo 342 členov, proti rezolúcií hlasovalo 274 poslancov a 29 sa hlasovania nezúčastnilo.

Omnoho tesnejší výsledok bol pri hlasovaní o kontroverznejšom probléme. Europoslanci hlasovali o výzve pre členské štáty, aby upustili od obvinení proti Edwardovi Snowdenovi a poskytli mu ochranu pred vydaním tretej strane. Nanešťastie pre Snowdena, táto výzva nie je pre členské štáty právne záväzná, je to skôr odporúčanie a preto nie je jasné, ako sa k nej ostatné štáty postavia. Celú záležitosť komentoval na Twitteri: „Toto nie je rana vláde USA, ale priateľmi podaná ruka. Je to šanca posunúť sa ďalej.“

Parlament je znepokojený nedávnymi zákonmi, ktoré prešli v niektorých členských štátoch. Tie značne navyšujú ich sledovacie schopnosti. Medzi krajinami, ktoré takéto zákony presadili, sú napríklad Francúzsko, Holandsko či Veľká Británia. Problémom sú tiež odhalenia, podľa ktorých nemecká tajná služba v spolupráci s NSA masovo zbierala informácie na území Európskej únie

Európsky parlament vyzval Európsku komisiu aj k tomu, aby okamžite vykonala nevyhnutné opatrenia na zvýšenie ochrany osobných údajov prúdiacich do USA. Žiada vytvorenie novej stratégie, ktorá by zvýšila nezávislosť informačných technológií a „demokratický dohľad nad aktivitami tajných služieb a obnove dôvery s USA“.

(MK)