Experti varujú Spojené štáty pred malými a strednými mocnosťami

Experti varujú Spojené štáty pred malými a strednými mocnosťami

Pozornosť by mali venovať najmä Blízkemu východu.

Kým Rusko a Čína stelesňujú už tradičné kybernetické hrozby pre Spojené štáty, kyberbezpečnostný expert Brandon Valeriano z Marine Corps University varuje pred málo známymi hrozbami z Blízkeho východu a juhovýchodnej Ázie.

„Najväčšou výzvou je, že sa až príliš zameriavame, hlavne Národná obranná stratégia, na veľké mocnosti. Myslím, že najviac kybernetickej aktivity dnes vidíme u malých a stredných mocností ako Spojené arabské emiráty, Katar, Filipíny alebo Vietnam,“ skonštatoval na konferencii CyberCon 2019 v americkom Arlingtone.

Podľa Valeriana, ktorý je tiež členom novovzniknutej komisie Cyberspace Solarium, sú kybernetické konflikty v týchto oblastiach pravdepodobnejšie ako vojna s Ruskom či Čínou, preto si zaslúžia väčšiu pozornosť.

Vznik Cyberspace Solarium Comission inicioval americký kongres v máji 2019. Jej názov sa odvoláva na Project Solarium z roku 1953. Cieľom projektu z čias prezidenta Eisenhovera bolo s pomocou kľúčových odborníkov na národnú bezpečnosť stanoviť správnu stratégiu vo vzťahu k Sovietskemu zväzu. Cyberspace Solarium Comission sa má o to isté pokúsiť v otázke kyberbezpečnosti. Okrem Valeriana je jej členom ďalších 13 expertov. Ich odporúčania by mali byť známe na jar 2020.

Nová skupina na scéne

Zvýšenú kyberaktivitu v oblasti Blízkeho východu potvrdil aj viceprezident bezpečnostnej firmy Dragos Sergio Caltagirone. Hlavným cieľom týchto operácií je podľa neho znížiť vplyv iných aktérov v oblasti, manipulovať s cenami ropy alebo trhmi, prípadne vyslanie správy o týchto zámeroch.

„Z Blízkeho východu sa stáva centrum aktívnych operácií s množstvom rôznych organizácií a krajín schopných uskutočniť ich. Od výskumu a vývoja sa presúvajú k operáciám,“ povedal pre portál Fifth Domain.

Len v lete práve firma Dragos odhalila novú APT skupinu, ktorá v tejto oblasti operuje už vyše roka. Skupina Hexane útočí na priemyselné riadiace systémy ropných a plynárenských spoločností z Blízkeho východu, najmä z Kuvajtu, a telekomunikačné spoločnosti zo strednej Ázie a Afriky. Firma Secureworks našla v jej taktikách, technikách a postupoch istú podobnosť s aktivitami iránskych skupín OilRig a Elfin Team.

(VK)