Facebook začne prísnejšie kontrolovať svoju funkciu Live

Facebook začne prísnejšie kontrolovať svoju funkciu Live

Sociálna sieť bude postihovať šírenie teroristických materiálov.

Po marcovom teroristickom útoku na Novom Zélande, ktorý bol naživo vysielaný na Facebooku, a pri ktorom zomrelo 51 ľudí, sa novozélandskí lídri rozhodli zasiahnuť proti propagácii terorizmu. Spolu s francúzskym prezidentom Emanuelom Macronom usporiadajú  na túto tému celosvetový samit.

Cieľom stretnutia je zastavenie používania sociálnych médií ako prostriedku na organizovanie a podporu terorizmu. Politickí lídri z Európy, Kanady a Blízkeho východu sa stretnú s predstaviteľmi spoločností ako Facebook, Google a Twitter a spoločne budú diskutovať o možnostiach ako z internetu odstrániť teroristický materiál.

Zasadnutia sa zúčastní aj britská premiérka Theresa Mayová. Už dávnejšie povedala, že keď Facebook musel odstrániť 1,5 milióna kópií videa z Nového Zélandu, bola to „jasná pripomienka, že musíme urobiť viac“.

Facebook už prvé kroky uplatňuje v praxi. Vo vyhlásení tvrdí, že ktokoľvek bude zdieľať nevhodný obsah tohto druhu, ako napríklad vyhlásenie teroristickej skupiny bez akéhokoľvek kontextu, bude mu na 30 dní zablokovaná funkcia Live.

Spoločnosť má v pláne rozšíriť tieto nové obmedzenia aj na ďalšie oblasti platformy, vrátane inzerentov.

„Naším cieľom je minimalizovať riziko zneužitia funkcie Live a zároveň umožniť ľuďom používať ju každý deň,“ píše Facebook.

Pre sociálne siete je nevyhnutné, aby našli prijateľné riešenie, ak nechcú riskovať, že sa im stane to, čo nedávno na Srí Lanke. Tamojšia vláda krátko po teroristickom útoku zablokovala všetky sociálne siete, aby zastavila šírenie nepravdivých informácií.

(SK)