Falošné profily na Twitteri kritizovali belgickú stopku Huaweiu

Falošné profily na Twitteri kritizovali belgickú stopku Huaweiu

Výskumná skupina Graphika objavila na Twitteri štrnásť falošných účtov, ktoré otvorene kritizovali belgický zákaz poskytovania 5G sietí čínskou firmou Huawei. Príspevky účtov sa odkazovali na články z pofidérnych portálov.

Z podrobnej správy vyplýva, že sieť falošných profilov tvorili boti a ich profilové fotografie boli vytvorené prostredníctvom umelej inteligencie, tzv. GAN algoritmov.

https://twitter.com/mvanhulten/status/1341376781039915008

Tweety sa ostro stavali voči belgickému rozhodnutiu o zákaze poskytovania 5G služieb firmou Huawei, firmy sa intenzívne zastávali a vystupovali výrazne proti-belgicky. Aby príspevky pôsobili relevantnejšie, pripájali k nim linky na rôzne články, ktoré sa taktiež vyjadrovali negatívne ohľadom belgického rozhodnutia.

Články sa postupne začali medzi profilmi opakovať, avšak pochádzali vždy z iných zdrojov. Niektoré z nich boli firmou Huawei dokonca priamo sponzorované.

Podľa zistení Graphika boli profily obsluhované manuálne, ich administrátorov sa však vypátrať nepodarilo. Taktiež sa nepodarilo zistiť, či boli prepojené na širšiu sieť botov, nakoľko obdobná kampaň fungovala zrejme len na Twitteri.

Momentálne už je všetkých štrnásť twitterových profilov zablokovaných.


Michael Andruch