Ruskí hackeri zaútočili na svetovú antidopingovú agentúru

Útočníci tvrdia, že získali dôkazy usvedčujúce z dopingu amerických športovcov. WADA odmieta obvinenia z toho, že ich kryla. Útok považuje za odvetu za potrestanie ruských športovcov.

WADA potvrdila úspešný hackerský útok a odcudzenie zdravotných záznamov účastníkov olympiády v Riu. Bezpečnostní experti sa domnievajú, že za útokom stála ruská kyberšpionážna jednotka Tsar Team, známa aj ako Fancy Bears či APT28. Skupina je taktiež členom hacktivistickej organizácie Anonymous. 

Útočníci získali prístup do databázy antidopingového administračného a manažérskeho systému s pomocou účtov vytvorených Medzinárodným olympijským výborom pre hry v Riu 2016. Hackeri zneužili nepozornosť pracovníkov MOV počas olympiády a s využitím klasického phishingu sa zmocnili ich účtu.

Hackeri zatiaľ na svojej stránke zverejnili dve časti odcudzených záznamov. Tvrdia, že špičkoví americkí atléti mali od WADA povolené brať zakázané substancie oxykodón, hydromorfón, prednizón a metylprednizolón.

Hackeri uviedli mená dvoch amerických športovkýň. Gymnastku Simone Bilesovú a tenistku Serenu Williamsovú. O Wiliamsovej tvrdia, že mala v roku 2014 užiť prednizón a oxykodón, kým Bilesová vraj už od roku 2012 berie metylfenidát. V jej prípade však ide o liek na ADHD, čo je skratka pre poruchu pozornosti sprevádzanú hyperaktivitou. Bilesová to napísala na svojom Twitteri.  

Druhá časť záznamov sa týka takzvaných terapeutických výnimiek, ktoré sa priamo dotýkajú Chrisa Froomea a Bradleyho Wigginsa. Tí požívali zakázané látky ako formu dlhodobej liečby. U Froomea to bolo parazitné ochorenie, u Wigginsa zas astma. Okrem nich sa citlivé informácie dotýkajú ďalších 23 atlétov. Desať z nich pochádza z USA, päť z Nemecka a Veľkej Británie, a po jednom z Dánska, Poľska, Rumunska, Česka a Ruska. Konkrétne mená spolu s lekárskymi správami nájdete TU.

Viacerí experti sa domnievajú, že hackerský útok môže byť reakciou na obvinenie Ruska zo štátom podporovaného dopingu a vylúčenie jeho atlétov z olympiády v Riu.Myslí si to aj generálny riaditeľ WADA Olivier Niggli, ktorý vyzval ruskú vládu „aby urobila všetko čo je v jej možnostiach a zastavila takúto kriminálnu aktivitu“. WADA obvinenia z krytia dopingu striktne odmieta a spoločne s atlétmi vylúčila akúkoľvek manipuláciu. Podľa nich je cieľom útoku podkopať dôveryhodnosť agentúry.

(PP)