FBI prenikla do zamknutých iPhonov teroristu z Pensacoly, bez pomoci Applu

V budúcnosti sa ráta s nasadením spyvéru, ktorý zaznamená prihlasovací kód.
FBI prenikla do zamknutých iPhonov teroristu z Pensacoly, bez pomoci Applu

Americkému Federálnemu vyšetrovaciemu úradu sa po vyše štyroch mesiacoch podarilo preniknúť  do dvoch mobilných telefónov od Apple patriacim mužovi, ktorý koncom minulého roka strieľal na námornej leteckej základni Pensacola. V pondelok to na tlačovej konferencii oznámil generálny prokurátor William Barr s tým, že FBI vďaka tomu definitívne potvrdila prepojenie útočníka na teroristickú sieť Al-Káida.

Letecký dôstojník Mohammed Saeed Alshamrani, pôvodom zo Saudskej Arábie, zastrelil 6. decembra 2019 na floridskej vojenskej základni troch ľudí a ďalších osem postrelil. Pre vyšetrovateľov útoku bolo od prvého momentu prioritou preniknúť do jeho dvoch iPhonov, ktoré sa vojak pokúsil počas prestrelky s miestnou políciou zničiť.

Snaha získať informácie zo zariadení však hneď na začiatku narazila na neochotu Apple spolupracovať s vyšetrovacími orgánmi. Barr ju preto vo svojom prejave skritizoval, že aj napriek súdnym nariadeniam nechcela spoločnosť pomôcť sprístupniť obsah iPhonov.

„Požiadali sme Apple o pomoc, dokonca aj prezident ich žiadal o pomoc. Bohužiaľ, Apple nám nepomohol odomknúť telefóny. Zámerne ich navrhol tak, aby len užívateľ, v tomto prípade terorista, mohol získať prístup k ich obsahu.“

Podľa riaditeľa FBI Christophera Wraya, nedostatok možností zákonného prístupu do zariadení ohrozuje v podobných prípadoch národnú bezpečnosť Spojených štátov.

Samotná spoločnosť ale už v januári tvrdila, že úradom na základe týchto požiadaviek poskytla všetky dostupné informácie ako zálohy na úložisku iCloud alebo údaje o transakciách majiteľa telefónov. Koncové šifrovanie iPhonov naviac nevidí ako hrozbu pre USA. Práve naopak:

„Vždy sme trvali na tom, že nemôže existovať nič ako zadné dvierka pre dobrákov. Zadné dvierka môžu byť totiž rovnako tak zneužité aj tými, ktorí ohrozujú našu národnú bezpečnosť a ochranu údajov našich zákazníkov.“

Univerzálne riešenie zatiaľ nie je

Na odblokovanie dvoch uzamknutých telefónov sa musela FBI spoľahnúť na vlastné kapacity. Stálo ju to nielen peniaze daňových poplatníkov, ale aj mesiace času.

Wray priznal, že metóda, akou sa vyšetrovatelia dopracovali k zamknutým dátam na iPhonoch má v budúcnosti obmedzené využitie. Podľa NBC News sa im to podarilo pomocou automatizovaného hádania prístupového kódu.

V minulosti FBI siahla v podobných prípadoch po odblokovacom zariadení Greykey. Krabička od spoločnosti Greyshift bola za pár dní schopná odomknúť iPhone so šesť miestnym kódom. Naopak, do budúcna ale podľa NBC News vyšetrovacie orgány ministerstva spravodlivosti rátajú s nasadením spyvéru Hide UI od rovnakej spoločnosti. Ten si po napadnutí zariadenia zapamätá prihlasovací kód používateľa.

Alternatívu ponúka izraelská spoločnosť Cellebrite, ktorá ale zamknuté zariadenia odomyká len po zaslaní do svojich laboratórií.

(AP)