Gruzínsko zasiahol najväčší kybernetický útok v histórii

Gruzínsko zasiahol najväčší kybernetický útok v histórii

Útok pripomína aktivity Ruska počas rusko-gruzínskej vojny.

Britská stanica BBC minulý týždeň informovala o rozsiahlom kybernetickom útoku, ktorý zasiahol televízne stanice a tisíce ďalších webstránok v Gruzínsku. Podľa portálu ZDnet bol terčom server spoločnosti ProService, na ktorom bežia webové stránky rôznych vládnych agentúr a bánk.

Útočníkom sa podarilo znehodnotiť a odstaviť viac ako 15 000 webstránok takzvaným defacementom – pôvodný vzhľad webovej stránky nahradili svojím vlastným obsahom. Využili pri tom obrázok bývalého prezidenta Mikheila Saakašviliho s textom „I’ll be back.“

Útok dočasne vyradil aj dve televízne stanice. Televízia Imedi bola ochromená na takmer hodinu, zatiaľ čo počítače a ďalšie vybavenie televízie Maestra boli údajne poškodené či dokonca zničené.

Zdroj: ZDnet

Jonathan Knudsen, hlavný bezpečnostný stratég spoločnosti Synopsys, uviedol, že takýto koordinovaný útok poukazuje na nedostatočne vybudovanú infraštruktúru a je takmer určite prácou iného štátu. S týmto názorom súhlasí aj profesor Alan Woodward, odborník na kybernetickú bezpečnosť na Univerzite v Surrey.

Hoci zatiaľ neexistujú priame dôkazy, mnohí Gruzínci si tieto udalosti spájajú s útokmi z čias rusko-gruzínskej vojny. Ruskí hekeri vtedy použili podobné metódy znehodnotenia vládnych webových stránok a hekli rôzne televízne a rozhlasové stanice. Ruská strana však tieto obvinenia odmietla.

Miestne médiá považujú tento útok za najväčší v histórii.

(DL)