Španielsko čelilo za posledné mesiace takmer štyridsiatim kyberútokom.
Hekeri napadli webové vysielanie španielskej verejnoprávnej televízie RTVE. Namiesto pôvodného vysielania hekeri pustili rozhovor ruskej štátnej televízie RT s bývalým premiérom Katalánska Carlesom Puigdemontom.
Ten je momentálne v Belgicku, kde sa skrýva pred španielskymi súdmi. Doma v Španielsku ho vinia zo vzbury, pretože nelegálne usporiadal referendum o nezávislosti Katalánska v roku 2017.
Incident sa odohral ešte minulý týždeň. Veľkú mediálnu pozornosť však získal až od vyjadrenia šéfredaktorky televízie RT Margarity Simoňjanovej z tohtotýždňového pondelka.
Simoňjanová povedala: „Nevieme, kto to urobil. Čestné pionierske. Ale bolo to krásne.“ Skutočný páchateľ je zatiaľ neznámy.
Španielsko v posledných rokoch čelí na svojom území nepriateľským aktivitám. V novembri napríklad Španieli začali vyšetrovanie ruských spravodajských operácií pred referendom o nezávislosti Katalánska v roku 2017.
Španieli totiž už od roku 2017 tvrdia, že aj navzdory vopred deklarovanej nelegálnosti katalánskeho referenda zo strany Španielska, Rusi propagovali referendum na sociálnych sieťach s cieľom destabilizovať Španielsko.
Okrem toho agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU vykonávali aj špionáž. Tá však zrejme nebola koordinovaná s katalánskym hnutím za nezávislosť.
Vtedajší španielsky minister zahraničia Alfonso Dastis v roku 2017 tvrdil, že majú dôkazy o ruskom zasahovaní do kampane pred referendom. Dastis vravel, že vypátrali pôvod mnohých účtov na sociálnych sieťach, ktoré propagovali vystúpenie Katalánska zo Španielskeho kráľovstva.
Podľa neho polovica takýchto falošných účtov mala pôvod v Rusku a približne tretina vo Venezuele.
Španielsko je pre zahraničie atraktívny cieľ
Národné kryptologické centrum minulý týždeň informovalo, že Španielsko čelilo za posledné mesiace celkovo 36 kyberútokom na vládne agentúry a strategické firmy. Na kyberbezpečnostnej konferencii, ktorá sa konala v Madride, obvinilo z niektorých z týchto útokov hekerské skupiny APT29 a Snake z Ruska, APT33 a APT39 z Iránu, Cobalt Gang zo Severnej Kórey a Emissary Panda z Číny.
V súvislosti s útokmi španielsky denník El País spomína štyri známe prípady. Prvý sa odohral na prelome rokov 2018 a 2019, keď iránski hekeri z APT39 zaútočili cez dodávateľa na firmu z leteckého priemyslu. O mesiac neskôr zasiahla španielske právnické firmy celosvetová kampaň hekerov z APT33. V treťom prípade ruskí hekeri zo skupiny Snake napadli nemenovanú vládnu agentúru v apríli a júli 2019.
O autorovi štvrtého útoku na ministerstvo obrany, ktorý experti odhalili v marci tohto roku, však centrum nechce špekulovať. Malo však ísť o „veľmi agresívny útok“ s „doteraz nevídaným stupňom sofistikovanosti“.
(ŠI + VK)