Holandsko, Veľká Británia a ďalšie západné štáty obviňujú Rusko z kybernetických útokov

Holandsko, Veľká Británia a ďalšie západné štáty obviňujú Rusko z kybernetických útokov

Útoky zrejme uskutočnila ruská vojenská rozviedka GRU, ktorú Briti obviňujú z otravy Skripaľovcov.

Medzi základné elementy informačnej vojny patria okrem propagandy či rôznych dezinformačných akcií aj kybernetické útoky, ktoré majú paralyzovať vybrané zložky v cieľových krajinách.

Tento týždeň prišli viaceré západné krajiny s dôkazmi o kybernetických útokoch po celom svete, za ktorými podľa nich stojí ruská vojenská rozviedka GRU.

Holanďania oznámili, že v apríli vyhostili štyroch agentov riadených pravdepodobne GRU, ktorí sa snažili o hakerský útok na Organizáciu pre zákaz chemických zbraní (OPCW) v Haagu. Tá vyšetrovala napríklad útok novičokom na bývalého agenta Skripaľa a jeho dcéru, ale zaoberá sa aj chemickými útokmi pripisovanými Asadovi v Sýrii.

Štyria Rusi prišli do Holandska 10. apríla, stretli sa s predstaviteľom ruskej ambasády, prenajali si auto, v ktorom sa viackrát pohybovali v blízkosti OPCW. Agenti sa snažili dostať do bezdrôtovej siete OPCW práve zo zaparkovaného auta. Vybavenie, ktoré mali so sebou, slúžilo na zachytenie prihlasovacích údajov do siete.

Údaje z ich počítačov naznačujú, že agenti GRU sa snažili dostať aj k dokumentom o vyšetrovaní pádu malajzijského lietadla MH17, v ktorom zahynulo v roku 2014 298 ľudí. Podľa medzinárodného vyšetrovacieho tímu za zostrelením stoja separatisti, ktorí na to použili ruský raketový systém BUK.

13. apríla však holandské tajné služby útočníkov zadržali v hoteli v blízkosti OPCW a okamžite vyhostili. Útok tak holandskí vyšetrovatelia prekazili. Rusi prišli do Holandska na diplomatické pasy vydané na mená Alexej Morenec, Oleg Sotnikov, Alexej Minin a Jevgenij Serebrjakov.

Vo štvrtok obvinil ruskú GRU z páchania kybernetických útokov po celom svete aj britský minister zahraničia Jeremy Hunt.

Briti obvinili hackerov blízkych GRU z niektorých kybernetických útokov v rozmedzí rokov 2015 až 2017. Cieľmi týchto útokov mali byť:

  • kyjevské metro, letisko v Odese, ruská centrálna banka a dve súkromné ruské médiá Fontanka.ru a Interfax v roku 2017,
  • Svetová antidopingová agentúra (WADA) v roku 2017,
  • emaily Demokratickej strany v USA v roku 2016,
  • emaily menšej britskej televízie v roku 2015,  
  • ukrajinský finančný, energetický a vládny sektor v roku 2017,
  • prostredníctvom malvéru VPNFILTER nainfikovali tisíce počítačov na svete, ktoré sa tak dostali pod kontrolu hackerov.

Inkriminovaná skupina hackerov je známa pod mnohými menami: Fancy Bear, Voodoo Bear, APT28, Sofacy, Pawnstorm, Sednit, CyberCaliphate, Cyber Berku, BlackEnergy Actors, STRONTIUM, Tsar Team či Sandworm.

O ďalších kybernetických útokoch, za ktorými sú s vysokou pravdepodobnosťou rovnakí páchatelia, informovali aj USA, Nemecko, Austrália. Spojené štáty už dokonca stíhajú siedmich agentov, ktorí sa pokúsili zaútočiť na americkú spoločnosť Westinghouse Electric, ktorá sa zaoberá jadrovou energiou. Traja pravdepodobní páchatelia sú obvinení aj v kauze zasahovania do americký prezidentských volieb v roku 2016.

Tieto útoky odsúdili okrem západných krajín aj predstavitelia Európskej únie Jean-Claude Juncker, Donald Tusk a Federica Mogheriniová.

Kremeľ vinu odmieta a obviňuje západné krajiny z ďalšej zinscenovanej propagandistickej akcie a protiruskej kampane.

Zdroj: Antipropaganda.sk