Iránski hekeri sa pokúsili preniknúť do osobných účtov zamestnancov WHO

Pokus o získanie interných informácií však nebol úspešný.
Iránski hekeri sa pokúsili preniknúť do osobných účtov zamestnancov WHO

Hekeri napojení na iránsku vládu sa snažili dostať do osobných e-mailových účtov zamestnancov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), informoval Reuters.

Nemenovaní informátori pre agentúru uviedli, že útočníci sa už od začiatku marca snažili ukradnúť heslá zamestnancov tým, že im posielali phishingové e-maily, ktoré napodobňovali služby Googlu.

Hovorca zdravotníckej organizácie Tarik Jasarevič potvrdil tieto útoky. Podľa neho však WHO nedokáže v súčasnosti určiť, kto bol za ne zodpovedný.

„Podľa toho, čo doposiaľ vieme, žiadny z týchto pokusov o prienik do siete nebol úspešný.“

Informácie o tejto phishingovej kampani však naznačujú napojenie na Teherán. Podvrhnuté webstránky, ktoré hekeri použili v tomto prípade, totiž nasadili v rovnakom čase aj proti americkým akademikom s väzbami na Irán. Zdroje naviac potvrdili, že podobné prípady z minulosti, ktoré sa zamerali na medzinárodné zdravotnícke organizácie boli pripísané práve Iránu.

Iránsky minister telekomunikácií a informačných technológií však všetky obvinenia poprel.

V čase pandémie nového koronavírusu sa zdravotnícke organizácie z celého sveta neustále potýkajú s hekerskými útokmi. Podľa Reuters sa ich počet proti zdravotníckej agentúre OSN a jej partnerom počas marca zdvojnásobil.

Osobné účty úradníkov pritom patria medzi typické zdroje spravodajských informácií. V tomto prípade teda podobné útoky vzhľadom na situáciu v Iráne, ktorý utrpel v dôsledku nákazy novým koronavírusom obrovskú stratu na životoch, možno považovať za štandardné.

(SK)