Iránski hekeri sú podozriví z útokov proti americkým politikom a novinárom

Iránski hekeri sú podozriví z útokov proti americkým politikom a novinárom

Medzi Spojenými štátmi a Iránom je veľké napätie, prejavilo sa obvinením z kybernetického útoku proti stovkám ľudí v USA.

Analytici Microsoftu tvrdia, že iránska hekerská skupina Phosphorus je zodpovedná za dva mesiace trvajúce útoky proti cieľom USA. Podľa Microsoftu sú páchatelia napojení priamo na iránsku vládu. Tá zatiaľ na obvinenie nereagovala.

Skupina Phosphorus je známa aj pod názvami APT 35, Charming Kitten a Ajax Security. Jej členovia sa v priebehu leta snažili identifikovať majiteľov vyše 2700 emailových účtov. Na 241 z nich, ktoré patrili súčasným, ako aj bývalým vládnym predstaviteľom USA a novinárom, neskôr zaútočili. Medzi napadnutými boli aj významní Iránci žijúci mimo Iránu.

Hekeri sa pokúsili prostredníctvom e-mailov získať prístup k používateľským kontám k produktom od Microsoftu. V niektorých prípadoch sa im podarilo získať aj telefónne čísla a použiť ich na overenie pri obnovení hesla.

Útoky, o ktorých Microsoft informoval, neboli veľmi sofistikované. Napriek tomu sa páchateľom podarilo získať a použiť značné množstvo osobných údajov a informácií vybraných používateľov. Podľa Microsoftu „toto úsilie naznačuje, že skupina Phosphorus je pri svojich aktivitách vysoko motivovaná a ochotná investovať nemalé množstvo peňazí, času a iných prostriedkov do zhromažďovania potrebných informácií.“

Skupine sa to podarilo napriek tomu, že ju Microsoft sleduje už od roku 2013. Spoločnosť svojich zákazníkov o najnovšej hrozbe informovala a podnikla právne a technické kroky na boj proti útokom.

(DL)