Izrael zničil budovu, z ktorej útočili hekeri Hamasu

Izrael zničil budovu, z ktorej útočili hekeri Hamasu

Izraelská armáda sa rozhodla, že útočníkov lepšie ako odvetný kybernetický úder potrestá dron s bombou.

Vojaci prvýkrát fyzicky zaútočili na sídlo hekerov priamo počas kybernetického útoku. Izraelská armáda takto reagovala na snahu Hamasu napadnúť Izrael.

Podrobnosti o cieli jeho hekerskej jednotky nie sú známe, ale podľa The Times of Israel sa jej členovia pokúšali poškodiť kvalitu života izraelských občanov. Takáto formulácia naznačuje, že útočníci sa snažili z prevádzky vyradiť niektorú časť civilnej infraštruktúry.

Hekeri pracovali z budovy v Pásme Gazy, ktorú podľa izraelskej armády vedenie Hamasu využívalo ako veliace stredisko. Izraelu sa darilo ich útoky blokovať, ale neúspešne sa pokúšal o odvetný kybernetický útok. Preto nakoniec nad cieľ poslal dron, ktorý budovu zničil.

Incident je súčasťou novej vlny násilia, ktorá sa začala po tom, ako Hamas proti Izraelu vystrelil vyše 600 rakiet. Izraelská armáda následne podnikla odvetné útoky. Počas týchto bojov zomrelo 27 Palestíncov a štyria Izraelčania. Niekoľko stoviek civilistov bolo podľa zdravotníkov z Gazy vážne zranených.

Útok odsúdil turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Na Twitteri napísal, že zasiahol štátnu tureckú tlačovú agentúru.

Fyzické eliminovanie kyberútočníkov vyvolalo pochybnosti o jeho legálnosti aj bez Erdogana. Kritici tvrdia, že väčšina členov Hamasu nie sú bojovníci, ale skôr civilisti, a tí by nemali byť terčom vojenských operácií.

Iný názor má NATO, ktoré už v roku 2014 označilo kybernetické útoky za zbraň, pred ktorou sa štáty môžu legitímne brániť pomocou hrubej sily.

CyberSec požiadal o vyjadrenie k udalosti Ministerstvo zahraničných vecí SR. To sa však priamo ku kyberútoku nevyjadrilo.

Slovensko rešpektuje právo Izraela na ochranu svojich obyvateľov a odsudzuje ostreľovanie krajiny zo strany militantných hnutí v pásme Gazy. Zároveň vyjadrujeme ľútosť nad všetkými obeťami aktuálneho napätia a permanentne vyzývame všetky strany na riešenie konfliktu bez použitia násilia.

(SK)