Kľúčovej japonskej firme ukradli emaily a údaje o zamestnancoch

Kľúčovej japonskej firme ukradli emaily a údaje o zamestnancoch

Citlivé informácie o obrane a energetike neboli podľa Mitsubishi Electric narušené, unikli však informácie o zamestnancoch.

Japonská spoločnosť Mitsubishi Electric v pondelok oznámila, že sa stala obeťou rozsiahleho kybernetického útoku. Ohrozené mohli byť informácie o vládnych agentúrach a obchodných partneroch, informoval portál denníka Japan Times.

Hekeri pravdepodobne ukradli e-mailovú komunikáciu s ministerstvom obrany, Úradom pre jadrovú reguláciu, či dokumenty, ktoré sa týkali rôznych projektov zameraných na verejné služby, železnice či automobilky.

Mitsubishi Electric Corp. je pre Japonsko kľúčovým hráčom v oblasti infraštruktúry a obrany. Spoločnosť sa paradoxne podieľa aj na kybernetickej bezpečnosti Japonska. Od júla 2019 ponúka v tejto oblasti dokonca služby pre verejné inštitúcie i súkromné spoločnosti.

Predstavitelia japonskej vlády sa snažili upokojiť verejnosť ubezpečením, že žiadne kritické informácie o bezpečnosti krajiny neunikli do nepovolaných rúk.

,,Spoločnosť potvrdila, že nedochádza k úniku citlivých informácii týkajúcich sa obranných zariadení a zásobovania elektrinou,“ uviedol hlavným tajomník japonského vládneho kabinetu Yoshihide Suga.

Unikli osobné údaje zamestnancov

Okrem emailov a projektových dokumentácií sa však hekerom podarilo získať osobné údaje o osem tisíc ľuďoch – či už súčasných (4566), bývalých (1569 dôchodcov) alebo dokonca aj potenciálnych zamestnancoch.

Útočníci totiž získali až 1987 osobných údajov uchádzačov o prácu o nových nových zamestnancoch, ktorí mali nastúpiť do práce od októbra 2017 až do apríla 2020.

Spoločnosť od pondelka kontaktuje všetkých dotknutých a ospravedlňuje sa im za nepríjemnosti, ktoré im firma spôsobila.

Sú za tým Číňania?

V júni minulého roku Mitsubishi zaznamenala nepravidelnú aktivitu v rámci zariadení umiestnených v Japonsku. Následne bol zistený neautorizovaný prístup do riadiacich sekcií.

Po tomto zistení obmedzila spoločnosť vonkajší prístup a vykonala ďalšie  kroky. Uviedla však, že nepotvrdila žiadne škody, ktoré by boli spôsobené nezákonným prístupom. Z pokusu o prístup na servery a počítače podozrievajú čínsku skupinu zameranú na počítačovú kriminalitu.

Odborníci kritizujú Japonsko, že zanedbáva ochranu kybernetického priestoru. Ministerstvo obrany síce oznámilo, že navýši počet expertov na IT a kyberbezpečnosť zo 150 na 200 ľudí, no v porovnaní s inými krajinami je to iba malý zlomok. Priznáva to samotné ministerstvo, ktoré tvrdí, že napríklad v USA je na to vyčlenených oficiálne 6200 odborníkov, v Severnej Kórey dokonca až 7 000 tisíc a Čína hrá aj v tomto segmente svoju vlastnú ligu. Na kyberbezpečnosť má podľa japonského ministerstva obrany určených údajne až 130 000 špecialistov.

(RS)