Koordinovaný ransomvérový útok zasiahol Texas

Koordinovaný ransomvérový útok zasiahol Texas

Pred niekoľkými dňami dve desiatky miestnych samospráv v Texase nahlásili ministerstvu informácií problémy s prístupom k svojim digitálnym dátam. Príčinou ťažkostí je koorodinovaný útok ransomvérom.

Samosprávam zašifroval súbory vydieračský softvér, ktorý im pridáva príponu .JSE. Nemá svoje vlastné meno, zvyčajne sa preto nazýva práve .jse ransomvér. Niektorí predajcovia antivírusových programov ho však rozoznávajú ako Nemucod, teda trojský kôň, ktorý sťahuje škodlivé súbory do infikovaného počítača.

Útok na samosprávy podľa dostupných informácií prišiel z jedného zdroja, ktorým nie je skupina páchateľov, ale jednotlivec.

Prvé príznaky .jse ransomvéru boli zaznamenané už v auguste minulého roku. Väčšinou nenecháva žiadnu správu o potrebe zaplatiť výkupné, čo veľa obetí zmätie.

Postihnuté texaské samosprávy na obnove zablokovaných dát spolupracujú s viac ako desiatimi texaskými aj federálnymi agentúrami. Sú medzi nimi napríklad texaské ministerstvo verejnej bezpečnosti a FBI.

Texas nie je ojedinelým prípadom. V uplynulým mesiacoch sa ransomvérové gangy zamerali na viac amerických miest. Podobný prípad zaznamenali napríklad v júli v  Lousiane, kde útok zasiahol niekoľko školských obvodov.

(SK)