Kybernetický útok ochromil nemocnicu v Brne, testovanie na koronavírus ale funguje

Testovanie na nový koronavírus prebieha len v jednom z dvoch laboratórií.
Kybernetický útok ochromil nemocnicu v Brne, testovanie na koronavírus ale funguje

(Aktualizované 14.3.2020 o 15:15)

V piatok nadránom paralyzoval fakultnú nemocnicu Bohunice v Brne kybernetický útok. Začať mal okolo druhej hodiny ráno a zasiahol aj samostatné pracoviská detskej nemocnice a pôrodnice v centre mesta. Všetky naplánované zákroky musí nemocnica odložiť, informovala ČT24.

„Sú obmedzené niektoré počítačové systémy, avšak základná prevádzka nemocnice a starostlivosť o pacientov, vrátane akútnych stavov, je zachovaná,“ informoval riaditeľ FN Brno Jaroslav Štěrba.

Podľa neho väčšina oddelení, laboratórií a systémov funguje a nemocnica je schopná pacientov naďalej vyšetrovať. Pracovníci však dostali pokyn vypnúť počítače. Systémy tak nemôžu prenášať informácie z týchto laboratórií do databázového systému a samotní lekári sa nemajú ako dostať k dátam pacientov alebo k výsledkom vyšetrení.

Štěrba pre televíziu NOVA tiež potvrdil, že niektoré dáta bude možné zachrániť.

„Zisťujeme rozsah závad, zdá sa, že väčšinu pacientskych dát sa nám podarí zachrániť. Teraz je všetko v rukách Národného úradu pre kyberbezpečnosť. Časť dát ale asi nebude možné zachrániť, hlavne dáta z predchádzajúcich radiologických vyšetrení.“

V tomto momente sa v nemocnici nachádzajú experti z Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, ktorí na mieste spolupracujú s políciou Českej republiky na vyriešení situácie.

V sobotu sa k ním pripojila aj miestna Masarykova univerzita, ktorá ponúkla svojim študentom z fakulty informatiky možnosť pomôcť pri reinštalácii všetkých počítačov v budove. Študenti, ktorí sa zapoja, budú odmenení kreditmi.

Testovanie v obmedzenom režime

Fakultná nemocnica len začiatkom tohto týždňa začala analyzovať vzorky odobraté osobám s podozrením na nákazu koronavírusom. Podľa prvotného úsudku hovorcu fakultnej nemocnice Pavla Žáru mohlo byť testovanie ohrozené a vzorky sa mali posielať na analýzu naspäť do Ostravy.

Riaditeľ nemocnice Štěrba však neskôr informoval, že so vzorkami budú môcť aj naďalej pracovať v Brne, avšak z dvoch laboratórií na testovanie ostane iba jedno.

Súčasná situácia podľa neho môže naviac uvoľniť kapacity nemocnice, ktoré sa môžu využiť na vyšetrovanie a starostlivosť o pacientov s podozrením na vírus COVID-19. Nemocnica má tiež k dispozícii špeciálny tím, ktorý vychádza za ohrozenými priamo do terénu, aby obmedzila pohyb chorých v zariadení.

Hekeri v minulosti napadli aj iné nemocnice

V Česku nejde o prvý podobný kybernetický útok, ktorý sa zameral na zdravotnícke zariadenia. Ešte začiatkom decembra minulého roku napadol nemocnicu v Benešove ruský počítačový vírus Ryuk.

Útok ochromil všetky prístroje vrátane počítačovej siete nemocnice. Podobne ako aj v dnešnom prípade, musela nemocnica zrušiť všetky operácie, ktoré obnovila až koncom mesiaca.

Ďalší prípad sa odohral pred dvoma rokmi, kedy heker napadol počítačovú sieť nemocnice v Janově na Rokycansku. Nemocnica sa niekoľko dní nedokázala dostať k dátam, ktoré útočník zašifroval.

Napriek tomu odmietli vyhovieť vydieračským podmienkam a dáta obnovili zo záloh.

(SK + VK)