Kyberpartizáni ukradli a zverejnili osobné údaje tisícky bieloruských policajtov

Ak bude policajná brutalita pokračovať, hektivisti plánujú zverejňovať ďalšie detaily o príslušníkoch bezpečnostných zborov.
Kyberpartizáni ukradli a zverejnili osobné údaje tisícky bieloruských policajtov

Skupina hackerov v sobotu 19. augusta zverejnila mená a iné osobné údaje viac ako tisíc vysoko postavených policajtov v Bielorusku. Má ísť o odpoveď na policajnú brutalitu voči demonštráciám civilistov. Informoval o tom ZDnet.

Informácie o 1 003 príslušníkoch policajného zboru unikli z Google tabuľkového editoru. Zverejnené dáta sa týkali najmä vyššie postavených pozícií – zasiahnutí boli poručíci, majori a kapitáni. Svet sa tak dostal k ich menám, dátumom narodenia, pozíciám či oddeleniam, na ktorých vykonávali službu.

(Zdroj: ZDnet) 

Tzv. Cyber Partisans poskytli dáta opozičnému spravodajskému portálu Nexta. Tá publikovala ich needitovanú verziu na svojom oficiálnom Telegram kanále.

Spravodajská agentúra získala priazeň protestujúcich poukazovaním na policajné násilie voči demonštrantom. Teraz tvrdí, že pokiaľ bude zadržiavanie protestujúcich policajnými zložkami pokračovať, bude aj naďalej zverejňovať ich osobné údaje.

„Ak máte informácie o zločinoch konkrétnych ľudí na zozname a ich osobné informácie (adresy, telefóny, čísla automobilov, zvyky, milenky / milencov) – napíšte botovi [X],” vyzvala Nexta.

Hovorca ministerstva zahraničných vecí Bieloruska potvrdil únik dát na ich webe a zároveň upozornil, že po hekeroch budú pátrať. Stránka ministerstva bola následne zvrhnutá DDoS útokom.

https://twitter.com/netblocks/status/1307664449315246080

Motívom prebiehajúcich protestov v Bielorusku je odpor k prezidentovi Lukašenkovi, ktorý je pri moci už 26 rokov. Katalyzátorom demonštrácií boli  prezidentské voľby, ktoré sa konali 9. augusta a spôsobili najväčšie protesty v histórii nezávislého Bieloruska.

Aj viac ako mesiac po voľbách prebiehajú v krajine proti prezidentovi protesty, ktorý proti protestujúcim stupňuje policajné násilie. Momentálne sú to práve iba bezpečnostné zložky, ktoré udržujú súčasného prezidenta pri moci.


Lenka Gallovičová