Medzi USA a Iránom prebieha kybernetická vojna

Medzi USA a Iránom prebieha kybernetická vojna

Teherán tvrdí, že odhalil sieť amerických špiónov, Washington zaútočil na iránskych hekerov. 

Vzťahy medzi USA a Iránom sú čoraz napätejšie. Odkedy USA obvinili Irán z útoku na tankery v Ománskom zálive, vedú obe krajiny proti sebe neoficiálny boj na diaľku. Irán na obvinenia odpovedal zostrelením amerického dronu za vyše 100 miliónov dolárov. Donald Trump reagoval vydaním rozkazu na odvetné útoky, ktoré však tesne pred ich vykonaním odvolal.

Konflikt medzi oboma štátmi sa tak presunul do kyberpriestoru.

Iránska tajná služba tvrdí, že odhalila veľkú kybernetickú špionážnu sieť, ktorú údajne riadila americká CIA. Výsledkom vraj bolo zatknutie niekoľkých amerických špiónov v rôznych krajinách.

Irán ďalej v sobotu informoval, že popravil bývalého zamestnanca ministerstva obrany na oddelení pre vesmír. Tento prípad však s aktuálnymi udalosťami nesúvisí. Iránca totiž spolu s jeho manželkou zatkli pre špionáž pre CIA ešte v roku 2010.

Portál Yahoo News informoval, že Washington udrel späť v podobe digitálneho útoku proti iránskej špionážnej skupine, ktorá mala podporovať minulotýždňové útoky na tankery. Skupina údajne v uplynulých rokoch sledovala vojenské a civilné plavidlá, ktoré prechádzali cez Hormuzský prieliv. Kybernetický protiútok ďalej vyradil iránske vojenské počítačové systémy riadenia rakiet.

Prezident Trump oznámil, že na Irán uvalí nové sankcie. Varoval tiež, že vojenská operácia proti Teheránu zostáva reálnou možnosťou.

V súvislosti s aktuálnym dianím sa David Hogue, technický riaditeľ americkej Národnej bezpečnostnej agentúry, vyjadril, že iránske hekerské skupiny sa aj naďalej zameriavajú na tradičnú špionáž a zbieranie informácií a nie na deštruktívne aktivity.

“Myslím, že sa snažia získať väčší náhľad do toho, čo americkí politici o nich vedia alebo si myslia… Ich deštruktívne aktivity sa zdajú byť zamerané hlavne na operácie na Strednom východe.”

(SK)