Merkelová o 5G: Rozdielne politiky voči Číne budú mať pre Európu katastrofálne následky

Merkelová o 5G: Rozdielne politiky voči Číne budú mať pre Európu katastrofálne následky

Základom pre jednotný európsky postup by mohla byť spolupráca Nemecka a Francúzska.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu v spolkovom sneme vyzvala európske krajiny na spoločný prístup k Číne a zavádzaniu mobilných sietí piatej generácie. Informovala agentúra Reuters.

Merkelová upozornila, že vlastné bezpečnostné štandardy sú síce dôležité, no je treba o nich diskutovať aj s inými partnermi.

„Jedným z najväčších nebezpečenstiev… je, že jednotlivé krajiny v Európe budú mať svoje vlastné politiky voči Číne, ktorými potom vyšlú zmiešané signály. Malo by to katastrofálne následky nie pre Čínu, ale pre nás v Európe.“

Podľa nej by ako prví mali zaujať jednotný postoj Nemecko a Francúzsko, od ktorých by sa mohlo neskôr odvíjať riešenie pre celú Európu.

Niektorí nemeckí poslanci sú podľa Reuters pripravení vylúčiť čínsku firmu Huawei z účasti na 5G kvôli tvrdeniam Spojených štátov, že by to Číne uľahčilo špionáž. Telekomunikační operátori v Nemecku však varovali, že každý z nich je zákazníkom Huawei a prípadný zákaz by oddialil spustenie 5G sietí.

Francúzsko Huawei nevylúči

Štátna tajomníčka francúzskeho ministerstva financií Agnes Pannier-Runacherová už v pondelok odmietla, že by vláda nasledovala postoj Spojených štátov a vopred vylúčila firmu Huawei z budovania 5G.

„Vo Francúzsku sú traja výrobcovia týchto zariadení. Huawei má 25-percentný podiel na trhu a je tam tiež Nokia a Ericsson. Samsung zatiaľ nie je vo Francúzsku aktívny, ale má záujem o 5G,“ priblížila Pannier-Runacherová s tým, že pri posudzovaní bezpečnostných hrozieb bude vláda postupovať od prípadu k prípadu a ponechá si možnosť veta.

Telekomunikační operátori tak budú musieť žiadať o povolenie pre svoje 5G projekty premiéra.

(VK)