Najnovšia cyber hrozba: wifi vírus

Po prvý krát sa podarilo výskumníkom dokázať, že wifi siete možno nakaziť vírusom, ktorý sa potom šíri v husto pokrytých oblastiach wifi signálom ako chrípka medzi ľuďmi. Tím výskumníkov z Univerziry v Liverpoole vytvoril a nasimuloval útok vírusom a zistil, že tento vírus sa nielen dokázal veľmi rýchlo šíriť medzi domácnosťami a firmami, ale sa dokázal vyhnúť detekcii a objaviť najslabšie chránené wifi prístupové body.

Vedci nasimulovali kybernetický útok vírusom na Londýn a Belfast. Predovšetkým v oblastiach s hustou sieťou samostatných prístupových bodov, ktoré sú relatívne blízko pri sebe (30-50 metrov) sa vírus šíril najrýchlejšie.

Alan Marshall, profesor sietovej bezpečnosti: “keď Chameleón napadol prístupový bod, neovplyvnil jeho nastavenie, ale začal zhromažďovať informácie o všetkých užívateľoch, ktorý boli cez daný bod pripojení. Následne vírus pokračoval vo vyhľadávaní ďalších bodov, ktoré by mohol napadnúť.”

Hlavnými obeťami sú slabo chránené prístupové body (kaviarne, verejné siete). V prípade, že vírus narazí na dobre chránenú sieť, jednoducho pokračuje ďalej v hľadaní menej chránených sietí. Hlavným dôvodom, prečo vírus nebolo možné detekovať je spôsob, akým antivírusové programy pracujú – tie vyhľadávajú vírusy v počítačoch, alebo na internete. Tento vírus sa však nachádza len vo wifi sieti.

Cieľom projektu bolo dokázať, že je možné vyvinúť vírus, ktorý sa sústredí a šíri len v prostredí wifi sietí.

zdroj: http://www.homelandsecuritynewswire.com/