Nemocnicu v Česku ochromil ransomvér, naplánované operácie sa rušia

Nemocnicu v Česku ochromil ransomvér, naplánované operácie sa rušia

Obnovenie prevádzky môže trvať aj týždne.

Nemocnicu Rudolfa a Stefanie Benešov v stredu nadránom napadol ransomvér, ktorý ochromil jej počítačový systém. Prístroje sa nedajú spustiť a všetky nadchádzajúce operácie sú zrušené.

Prvé náznaky výpadku nastali v chirurgickej ambulancii počas noci, kedy sa počítače začali náhle spomaľovať. O 02:50 bol už celý nemocničný IT systém nefunkčný. V ordináciách sa momentálne nedajú vykonávať vyšetrenia, preto doktori preobjednávajú pacientov na iné termíny.

Podľa riaditeľa nemocnice Romana Mrvu môžu problémy trvať teoreticky aj niekoľko týždňov.

„Nie je možné spustiť žiadny laboratórny ani žiadny iný prístroj vrátane počítačovej siete. V nemocnici zasadol operatívne krízový štáb pre riešenie vzniknutej situácie,“ priblížil pre ČT24.

Obmedzenie sa týka najmä ambulantných pacientov. Hovorca nemocnice Peter Ballek uviedol, že napriek výpadku je nemocnica pripravená postarať sa o pacienta v prípade ohrozenia života. Poprosil však pacientov, ktorí nepotrebujú bezpodmienečne navštíviť benešovskú nemocnicu, aby sa obrátili na iné zdravotnícke zariadenia alebo svoju návštevu presunuli na neskôr.

Na mieste sa už nachádza špecializovaný tím vládneho CERT-u, ktorý spolu s českou políciou vyšetruje prípad a o situácií bude postupne informovať.

Doposiaľ nie je známe o aký ransomvér ide a ako sa do siete dostal. Malvér však mal prekonať „bránu firewall a dva aktuálne antivírusové systémy“.

Podľa Hospodářskych novin „kryptovírus“ napadol aj server, na ktorom mala nemocnica zálohované všetky svoje dáta. Otázkou preto zostáva, či o niektoré údaje nepríde. K ich úniku však dôjsť nemalo.

Ministerstvo zdravotníctva ČR vydalo v reakcii na útok pre všetky organizácie, ktoré priamo spravuje, Pokyn Ministerstva zdravotnictví ve věci kybernetické hrozby, v ktorom informuje o hrozbe ransomvéru a radách ako sa mu vyhnúť.

Česká republika zažila posledný útok ransomvérom na nemocničné zariadenia minulý rok, kedy neznámy heker infikoval počítače v nemocnici v Janove. Celý systém sa vtedy podarilo obnoviť zo zálohy.

(SK + VK)