Otázka čínskeho čipu opäť otvorená, ozvali sa americkí profesionáli

Otázka čínskeho čipu opäť otvorená, ozvali sa americkí profesionáli

Americký výrobca hardvéru Super Micro Computer mal byť dlhé roky prostriedkom čínskych špionážnych aktivít. Časť výrobného procesu prebiehala na čínskom území, vďaka čomu vznikla príležitosť s výrobkami manipulovať. Vývoj prípadu spolu s najnovšími vyjadreniami expertov priniesol portál Bloomberg.

Už v roku 2010 americké ministerstvo obrany zistilo, že rádovo tisícky serverov odosielajú citlivé dáta naspäť do Číny, pretože v čipoch, ktoré riadili ich štartovací proces, bol umiestnený skrytý kód.

V roku 2014 známa technologická firma Intel odhalila čínsky hackerský útok vedený cez server, ktorý stiahol malvér priamo z oficiálnej stránky s aktualizáciami.

O rok neskôr samotná FBI varovala, že Čína tajne umiestňuje špionážny čip obsahujúci zadné vrátka do serverov jedného z výrobcov.

Ako zdôrazňuje Bloomberg, všetky tri incidenty mali spoločné tri veci: Čínu, produkty spoločnosti Super Micro, a to, že americkí spravodajci o týchto aktivitách vedeli, no svoje zistenia držali v tajnosti, aby získali prehľad o rozsahu čínskych schopností.

Celá dekáda vyšetrovania

Napriek utajeniu však Spojené štáty čínske zásahy vyšetrovali a zaraďovali medzi hlavné otázky uplynulých rokov.

V súčasnosti nie je známe, či vyšetrovanie stále pokračuje, ani aké sú jeho zistenia. Jednou z posledných informácii je to, že v roku 2018 sa FBI obrátila pri analýze hardvéru od SMC aj na súkromný sektor.

Samotná spoločnosť Super Micro Computer alebo jej zamestnanci nečelia na americkej pôde žiadnym obvineniam zo špionážnej činnosti. Firma dodáva, že ohľadom vyšetrovania ju nekontaktovala americká vláda, ani žiadny z klientov.

Zneužitý výrobca zároveň tvrdí, že vládne agentúry aktívne vo vyšetrovaní sa aj naďalej radia medzi jeho zákazníkov.

K incidentu sa nedávno vyjadril Jay Tabb, bývalý vysokopostavený dôstojník v FBI: „Super Micro dokonale ilustruje, ako zraniteľné sú americké spoločnosti voči potenciálnemu podlému zasahovaniu do produktov, ktoré sa rozhodli vyrábať v Číne.“

Čínska vláda toto robí už nejaký čas, a firmy si musia uvedomovať, že to Čína robí. Predovšetkým Silicon Valley sa musí prestať tváriť, že sa to nedeje.

Mike Quinn, svojho času vysoko postavený výkonný pracovník v Cisco Systems či Microsofte, zase vypovedal, že o vyradenie produktov spoločnosti Super Micro zo zákazky ho požiadal zástupcovia samotných vzdušných síl Spojených štátov.

Čínske ministerstvo zahraničných vecí obvinenia popiera a hovorí, že sa jedná len o pokus zdiskreditovať Čínu a vykresliť ju ako hrozbu.

Protičínska sága pokračuje

Čínske technologické firmy sú často spájané so špionážnymi alebo subverznými aktivitami, čo doteraz viedlo k celému radu kontroverzných a napätých situácií so západnými krajinami.

Akési prominentné postavenie má agenda bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý bojoval s aplikáciami TikTok a WeChat, no prezident Joe Biden a jeho administratíva sú v tejto oblasti miernejší.

Výrazným príkladom je aj rázny krok Veľkej Británie proti kontroverznej spoločnosti Huawei pri výstavbe 5G siete.

Bloomberg poukazuje aj na kauzu z roku 2008, kedy americké ozbrojené sily v Iraku využívali laptopy čínskej firmy Lenovo, ktorých hardvér bol upravený tak, aby odosielal dáta naspäť do Číny.


Krištof Remper