Pozor na fleeceware: Aplikácie, ktoré ťahajú z ľudí peniaze

Pozor na fleeceware: Aplikácie, ktoré ťahajú z ľudí peniaze

Odborník spoločnosti Avast pre mobilné hrozby Ondřej David upozorňuje na podvodné aplikácie, ktoré si po uplynutí skúšobnej verzie automaticky strhávajú premrštené finančné čiastky. 

Výskumník Avastu David objavil konkrétne sedem aplikácií, ktoré hneď po prvom spustení požadujú od osobné údaje a údaje od platobnej karty. Užívateľ následne získa bezplatnú verziu v trvaní niekoľkých dní.

Po uplynutí skúšobnej doby majiteľa platobnej karty čaká nemilé prekvapenie – z účtu sa mu strhne vysoká čiastka.

Zdroj: Avast

Obdobné podvodné aplikácie sú známe aj ako fleeceware. Tento typ škodlivého softvéru zneužíva, že užívatelia na stiahnutú aplikáciu často zabudnú, zabudnú zrušiť jej predplatné v rámci obchodu Google Play, prípadne skrátka nevedia, ako na to.

Fleeceware nie je nebezpečný skrz infikovanie koncového zariadenia vírusom alebo stiahnutím dát. Zábudlivému užívateľovi však môže spôsobiť nemalé nepríjemnosti.

Neetické postupy 

Podvodné aplikácie si za svoje služby stiahnu z bankového účtu niekoľkonásobne vyššiu cenu, za akú ich ponúkajú autorizovaní predajcovia.

Bezpečnostný analytik firmy Sophos John Shier označuje podobné postupy za neetické:

„V našej kapitalistickej spoločnosti sa môžete pozrieť na fleeceware aplikácie a povedať si, že ak chce niekto minúť 500 dolárov ročne na aplikáciu so svetlom, je to jeho vec. Účtujú si ale premrštené ceny, čo nie je čestné.“

Sophos upozornil na aplikácie tohto typu už minulý rok v septembri. Spoločnosť vyzvala Google k sprísneniu svojich politík, pretože predplatiť si niekoľko-sto-dolárovú aplikáciu, ktorej funkciu pritom obsahuje súčasná väčšina mobilných zariadení, nie je v poriadku.

Google Play síce stiahol z predaja 14 z 15 aplikácií, na ktoré Sophos upozornil, stále sa však objavujú nové.

Rovnakému problému čelí aj iOS App Store, kde sa v priebehu jari tohto roka objavilo približne 30 podvodných aplikácií.

Ondřej David z Avastu pri sťahovaní aplikácie odporúča starostlivo čítať jej opis a recenzie. V prípade predošlej inštalácie by mali užívatelia dbať na zrušenie jej predplatného v rámci obchodnej platformy – často nestačí aplikáciu odstrániť.

Zdroj: Avast


Michael Andruch